HOSPODÁRSTVO: Nowotny predpovedá, že KSVE sa budú zotavovať rýchlejšie

Viedeň 20. januára (TASR) – Vyhliadky stredo a východoeurópskych ekonomík v tomto roku sa zlepšili a mnohé z nich porastú rýchlejšie ako hospodárstva v západnej Európe. Uviedol to dnes člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Ewald Nowotny.

"Istý čas tu panoval pocit, že zotavovanie strednej a východnej Európy bude možno pomalšie ako na západe kontinentu. Ukazuje sa však, že už v tomto roku mnohé z krajín tohto regiónu dosiahnu vyšší hospodársky rast ako ich západní susedia," vyhlásil Nowotny na konferencii Euromoney, ktorá sa dnes koná vo Viedni.

Zároveň však pripomenul, že medzi jednotlivými štátmi existujú v tomto smere veľké rozdiely.

Dôvodom optimistickejšieho hodnotenia vyhliadok krajín strednej a východnej Európy (KSVE) sú podľa Nowotneho tzv. štrukturálne výhody regiónu, ktoré v budúcnosti začnú opäť prinášať svoje ovocie. Týka sa to napríklad aj automobilového priemyslu na Slovensku a v Českej republike.

"Automobilový priemysel musí prejsť významnými zmenami a zdá sa, že jediné miesto, kde sa dajú so ziskom vyrábať malé autá, sú krajiny strednej a východnej Európy," konštatoval.

Nowotneho však znepokojuje výška úverov v zahraničnej mene v niektorých štátoch regiónu. Podľa neho by táto otázka mala byť jednou z prvých, ktorou by sa mal zaoberať nový orgán pre dohľad na bankami v Európskej únii (EÚ).

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal gl