HOSPODÁRSTVO: Obchodná komora EÚ má pochybnosti o čínskom vyšetrovaní firiem

Peking 9. septembra (TASR) – Prísna protimonopolná politika Číny zhoršuje náladu zahraničným investorom. Upozorňuje na to vplyvná európska obchodná komora, ktorá vo svojej najnovšej správe kritizuje čínske regulačné úrady za sériu sporných vyšetrovaní v zahraničných firmách. Informovala o tom agentúra Reuters.

Zahraničné lobistické skupiny už od augusta bijú na poplach. Znepokojujú ich najnovšie aktivity čínskych regulačných úradov a ich tlak na zahraničné firmy. Americká obchodná komora už v pondelok (8. 9.) upozornila, že tieto kroky môžu byť v rozpore s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

Firmy v Číne sa sťažujú na postup čínskych úradov, a to od neférového zamerania sa na zahraničných výrobcov po príliš tvrdú taktiku, ktorú proti nim nasadili.

„Problémom nedávno zverejnených prípadov (vyšetrovania v zahraničných firmách) je, že sú také netransparentné, až vyvolávajú množstvo špekulácií o možnom zámere,“ vyhlásil prezident Obchodnej komory Európskej únie (EÚ) v Číne Jörg Wuttke.

„Uvidíme, či nedávne prípady (protimonopolného vyšetrovania) budú mať vplyv na podnikanie, ale nálada sa určite zhoršila,“ dodal.

Obchodná komora EÚ ako prvá zo zahraničných lobistických skupín v auguste verejne spochybnila motívy úradov, ktoré vyšetrujú údajné porušenia protimonopolných zákonov Číny zahraničnými firmami.

Tieto prípady sú zrejme aj dôvodom, prečo prílev priamych zahraničných investícií do Číny v auguste klesol, prvýkrát po 17 mesiacoch rastu.

Na rozdiel do EÚ a USA, ktoré po skončení protimonopolného vyšetrovania a vynesení verdiktu zverejnia všetky podrobnosti o porušení pravidiel, úrady v Pekingu zvyčajne len oznámia v krátkej správe, že zistili toto porušenie, a to bez ďalších detailov.

To podľa Wuttkeho ešte prehlbuje zmätok firiem, ktoré netušia, ktoré z pravidiel čínskeho protimonopolného zákona z roku 2008 porušili. Navyše, na dodržiavanie tohto zákona dozerajú až tri agentúry.

Čínske úrady, vrátane Komisie pre národný rozvoj a reformy (NDRC), vyšetrujú celú škálu zahraničných firiem z rôznych odvetví priemyslu – od automobiliek a výrobcov súčiastok cez IT firmy po farmaceutické spoločnosti.

Minulý mesiac udelila NDRC pokutu japonskému výrobcovi autosúčiastok za údajnú manipuláciu s cenami. A momentálne vyšetruje amerického výrobcu čipov Qualcomm, ktorému hrozí rekordná pokuta viac ako 1 miliarda USD (772,38 milióna eur).

Čína sa pokúša zreformovať svoju ekonomiku tak, aby sa motorom jej rastu stali spotrebiteľské výdavky. Protimonopolné úrady v tejto súvislosti vyhlásili, že budú tvrdo postupovať proti praktikám niektorých firiem, ktorých výsledkom sú „bezdôvodne“ vysoké ceny produktov.

(1 EUR = 1,2947 USD)

1 bal gl