Obchodný komisár Gucht obviňuje Čínu z protekcionizmu

Hamburg/Brusel 17. apríla (TASR) – Komisár EÚ pre obchod Karel De Gucht krátko pred konzultáciami medzi EÚ a Čínou obvinil Peking z ochranárskej politiky. Podľa neho nemôže mať Čína ambíciu byť veľkou – možno najväčšou – ekonomikou sveta, ak súčasne neprevezme na seba zodpovednosť za fungovanie svetového hospodárstva.

Komisár však uviedol, že by nebolo správne, keby Európa reagoval na postup Pekingu obchodnými obmedzeniami. "Ak sa pozrieme do minulosti, zistíme, že protekcionizmus takéto problémy nikdy nevyriešil," dodal komisár. Kritizoval aj čínsku menovú a hospodársku politiku.

Doteraz len Washington obviňoval Peking za jeho menovú politiku, z toho, že umelo udržuje nízky kurz svojej národnej meny jüanu a že vytvára výhodné podmienky pre svojich výrobcov na svetovom trhu. "Jüan je podhodnotený," pokračoval komisár, "to nie je kritika, to je realita." Nemyslí si však, že správnou metódou vyriešenia problému by bola netrpezlivosť. Poukázal na to, že "čím viac by sme vyvíjali nátlak, tým menšia by bola šanca, že by sa mu Čína podvolila".

De Gucht odíde do Pekingu na rokovania koncom apríla. Zrejme bude hovoriť aj o bariérach, ktorými Peking chráni svoju ekonomiku. Spomenul obmedzenie vývozu niektorých strategických minerálov a uprednostňovanie čínskych technológií pri štátnych objednávkach.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 jns gl