Oživovanie sektora služieb v eurozóne sa spomalilo

Londýn 5. októbra (TASR) – Oživovanie kľúčového sektora služieb v eurozóne sa v septembri spomalilo, pod čo sa hlavnou mierou podpísali problémy tejto oblasti najmä v Španielsku a Írsku.

Index nákupných manažérov v sektore služieb v eurozóne spoločnosti Markit (PMI), ktorý monitoruje aktivity tisícok firiem, od bánk až po hotely, klesol v septembri 2010 na 6-mesačné minimum 54,1 bodu z augustovej hodnoty 55,9 bodu.

Septembrový výsledok bol o niečo lepší než rýchly odhad trhov, ktoré predpokladali pokles na 53,6 bodu. Pre sektor služieb je zároveň dôležité, že sa stále drží nad hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast od poklesu. Napriek tomu tento výsledok naznačuje, že predchádzajúce 4-mesačné zrýchľovanie tempa tvorby pracovných miest sa končí.

Markit na základe výsledkov očakáva, že rast ekonomiky v 3. kvartáli bude naďalej pokračovať, no slabším tempom ako v 2. štvrťroku. Za 3. kvartál by mal rast ekonomiky podľa spoločnosti Markit dosiahnuť medzikvartálne asi 0,6 až 0,7 %, zatiaľ čo v 2. štvrťroku to bolo 1 %. "Treba však povedať, že pri klesajúcej aktivite sektora v Írsku a Španielsku a takmer zastavenom raste v Taliansku je oživenie veľmi nevyvážené a všetko teraz bude závisieť od vývoja v Nemecku a vo Francúzsku," uviedol ekonóm z firmy Markit Chris Williamson.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan gl