P. Moscovici: Recesia vo Francúzsku sa už skončila

Brusel/Paríž 23. júla – Recesia vo Francúzsku skončila. Oznámil to dnes francúzsky minister financií Pierre Moscovici. Minister sa odvoláva na odhady publikované centrálnou bankou a Národným úradom pre štatistiku a ekonomické štúdie (INSEE), podľa ktorých krajina zaznamenala v druhom štvrťroku 2013 hospodársky rast 0,2 %, potom, ako v prvom trimestri došlo k poklesu o 0,2 %.

"Teraz musíme vyvinúť všetko úsilie na to, aby sme únik z recesie premenili na skutočné hospodárske oživenie," uviedol Moscovici pre francúzsku rozhlasovú stanicu Europe 1.

Dôvera francúzskych firiem v štátnu ekonomiku rástla v júli už tretí mesiac za sebou, čo naznačuje, že zlepšovanie dopytu by naozaj mohlo pomôcť hospodárskemu oživeniu.

Národný úrad pre štatistiku zverejnil štúdiu o ekonomickej aktivite v júli, podľa ktorej sa dôvera v priemyselný sektor vyšplhala na 95 bodov (v júni to bolo 93 bodov), čo je najlepší stav od apríla 2012. Aj v sektore služieb bol zaznamenaný nárast dôvery, a to na 86 bodov, voči 84 bodom v júni.

Minulý týždeň centrálna banka Francúzska zvýšila odhad rastu ekonomiky v druhom štvrťroku 2013 na 0,2 % v porovnaní s predchádzajúcou prognózou vo výške 0,1 %.

Ekonomické oživenie je spôsobené vyššou priemyselnou produkciou z júna, ktorá profitovala z väčšieho počtu objednávok zo zahraničia, predovšetkým v oblasti priemyselnej výroby, automobilovej výroby a rezortu dopravy. Tento trend podľa centrálnej banky pokračuje aj v júli.

Francúzsko, druhá najväčšia ekonomika v eurozóne, vstúpilo do recesie, v poradí už tretej od vypuknutia finančnej krízy v rokoch 2008-2009, potom, ako v prvom trimestri 2013 došlo k poklesu HDP o 0,2 %. Podobný pokles HDP bol zaregistrovaný aj v poslednom štvrťroku 2012.

Štatistický úrad INSEE predpokladá po 0,2-% náraste HDP v druhom štvrťroku stagnáciu v nasledujúcich troch mesiacoch a nárast o 0,1 % v poslednom trimestri tohto roka.