HOSPODÁRSTVO: PMI súkromného sektora eurozóny dosiahol v októbri 51,9 bodu

Londýn 6. novembra (TASR) – Aktivita súkromného sektora eurozóny sa v októbri zvýšila o niečo viac, ako naznačoval rýchly odhad. Ale tempo jej rastu bolo slabšie ako v septembri. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu spoločnosti Markit, ktorý dnes zverejnila agentúra RTTNews.

Podľa spresnených výsledkov Markit, kombinovaný index nákupných manažérov (Purchasing Managers Index, PMI) zo sektorov služieb aj výroby v eurozóne, ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity firiem v menovej únii, v októbri dosiahol 51,9 bodu. Spresnená hodnota indexu je vyššia ako 51,5 bodu v rýchlom odhade, ale nižšia ako septembrových 52,2 bodu. To signalizuje, že októbrové spomalenie súkromného sektora eurozóny bolo nakoniec miernejšie. Okrem toho, hodnota indexu sa stále pohodlne drží nad zlomovou hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast výkonu súkromného sektora od jeho poklesu.

Prieskum ďalej ukázal, že aj index nákupných manažérov z dominantného sektora služieb eurozóny v októbri vzrástol o niečo viac, ako sa čakalo, a to na 51,6 bodu namiesto 50,9 bodu. Ale v porovnaní so septembrom, keď PMI sektora služieb dosiahol 52,2 bodu, znamená októbrový výsledok spomalenie.

Markit dodáva, že aj nové objednávky na produkty z eurozóny v októbri stúpli menej ako v septembri, čo môže viesť k poklesu zamestnanosti.

12 bal pop