HOSPODÁRSTVO: PMI výrobného sektora eurozóny vo februári výrazne vzrástol

Londýn 19. februára (TASR) – Výrobný sektor eurozóny prežíva momentálne svoj najlepší mesiac za dva a pol roka, ale rast aktivity dominantného sektora služieb sa spomalil, a to viac, ako sa očakávalo. Vyplýva to z výsledkov prieskumu agentúry Markit.

Podľa rýchleho odhadu agentúry sa index nákupných manažérov z výrobného sektora eurozóny (Purchasing Managers Index, PMI), ktorý je signálom ďalšieho vývoja daného odvetvia, vo februári 2010 zvýšil na 54,1 bodu z januárových 52,4 bodu. Prekonal aj očakávania analytikov, ktorí predpovedali, že vzrastie na 52,6 bodu.

Okrem toho index produkcie, ktorý naznačuje, ako sa bude vyvíjať v nasledujúcich mesiacoch výroba, vzrástol z 56 bodov v januári 2010 na 56,9 bodu vo februári a dosiahol tak najvyššiu úroveň od apríla 2007.

Situácia v sektore služieb však už nie je taká optimistická, keďže februárový PMI, ktorý signalizuje budúcu aktivitu celej škály firiem od bánk po reštaurácie, klesol vo februári na 52 bodov z 52,5 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Stále sa však drží nad zlomovou hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje pokles aktivity v danom odvetví od jej rastu.

Eurozóna už vlani v 3. kvartáli prekonala recesiu, ale výsledky prieskumu agentúry Markit aj ďalšie ukazovatele naznačujú, že jej cesta k úplnému zotaveniu nebude jednoduchá a hladká, ale skôr "hrboľatá".

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal gl