Podnikateľská aktivita v eurozóne nečakane výrazne klesla

Londýn/Brusel 21. marca (TASR) – Aktivita súkromného sektora eurozóny v marci klesla viac, než sa očakávalo. To signalizuje, že menová únia má problémy vymaniť sa z recesie, informovala agentúra Bloomberg.

Zložený index nákupných manažérov (PMI), ktorý zahŕňa výrobný sektor aj sektor služieb, agentúry Markit Economics podľa prvého odhadu v marci 2013 klesol na 46,5 bodu zo 47,9 bodu vo februári. Ekonómovia v priemere očakávali zvýšenie indexu na 48,2 bodu. Hodnota indexu pod 50 bodov signalizuje kontrakciu.

S výnimkou mierneho nárastu v januári 2012 podnikateľská aktivita v eurozóne kontinuálne klesá od septembra 2011.

Hlavný ekonóm agentúry Markit Chris Williamson uviedol, že aktuálne údaje signalizujú spomalenie poklesu ekonomiky eurozóny. Vlani v poslednom kvartáli sa hrubý domáci produkt (HDP) regiónu znížil o 0,6 %. Podľa Williamsona v 1. štvrťroku 2013 by mal poklesnúť približne o 0,3 %.

Ekonomika eurozóny klesla päť kvartálov po sebe a počíta sa s jej znížením aj v prebiehajúcom kvartáli, než sa vráti k rastu. Európska centrálna banka (ECB) prognózuje, že HDP eurozóny sa tento rok zníži o 0,5 %.

Index nákupných manažérov pre sektor služieb v marci klesol na 46,5 bodu zo 47,9 bodu vo februári a index pre výrobný sektor sa znížil na 46,6 bodu zo 47,9 bodu.

Informovali o tom agentúry Bloomberg a RTTNews.

12 lom gl