Pokles aktivity súkromného sektora eurozóny sa v júni spomalil

Londýn 20. júna (TASR) – Pokles aktivity súkromného sektora eurozóny sa v júni výrazne spomalil a hodnota príslušného indexu dosiahla najvyššiu úroveň za viac ako rok. Udržala sa však pod hranicou, ktoré oddeľuje rast aktivity v danom odvetví od jej poklesu. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Markit, ktorý dnes zverejnila agentúra RTTNews.

Podľa predbežného odhadu Markitu kombinovaný index nákupných manažérov (Purchasing Managers Index, PMI) zo sektorov služieb aj výroby v eurozóne, ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity firiem v menovej únii, v júni vzrástol na 48,9 bodu z májových 47,7 bodu. Júnová hodnota indexu je najvyššia od marca 2012 a prekonala aj odhady analytikov, ktorí predpovedali, že vzrastie v priemere na 48,1 bodu. No na druhej strane index stále zostáva pod zlomovou hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast výkonu súkromného sektora od jeho poklesu.

Prieskum ďalej ukázal, že index nákupných manažérov z výrobného sektora eurozóny sa v júni vyšplhal na 16-mesačné maximum 48,7 bodu zo 48,3 bodu v máji a je tiež o niečo vyšší ako 48,6 bodu, ktoré očakávali analytici.

Podobne aj PMI dominantného sektora služieb eurozóny v júni vzrástol viac, ako sa čakalo, a to na 48,6 bodu z májových 47,2 bodu, hoci podľa odhadu sa mal zvýšiť na 47,5 bodu.

Markit na základe týchto výsledkov predpovedá, že hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny sa v súčasnom 2. kvartáli 2013 zníži o 0,2 % v porovnaní s prvými troma mesiacmi roka. To znamená, že eurozóna ani po siedmich kvartáloch neprekoná recesiu, dodal Chris Williamson, hlavný analytik spoločnosti Markit.

12 bal gl