Pokles aktivity výrobného sektora eurozóny sa v novembri zmiernil

Londýn 3. decembra (TASR) – Pokles aktivity výrobného sektora eurozóny sa v novembri zmiernil, ale jej zotavenie je stále v nedohľadne. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu spoločnosti Markit, ktorý dnes zverejnila agentúra Reuters.

Podľa najnovších výsledkov spoločnosti Markit sa index nákupných manažérov z výrobného sektora v eurozóne (Purchasing Managers Index, PMI), ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity firiem, v novembri 2012 mierne zvýšil na 46,2 bodu z októbrových 45,4 bodu tak, ako to naznačoval rýchly odhad. Hodnota indexu sa stále drží hlboko pod zlomovou hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast výkonu daného sektora od jeho poklesu.

Výrobný sektor sa podieľa zhruba 25 % na výkone hospodárstva eurozóny. Dominantným sektorom menovej únie sú služby, pre ktoré bol november zlým mesiacom, o čom svedčí pokles PMI z októbrových 46 bodov na 45,7 bodu v novembri, čo je jeho najnižšia hodnotu od júla 2009.

Analytici na základe týchto výsledkov odhadujú, že ekonomika eurozóny sa po prekvapujúcom miernom poklese o 0,1 % v 3. kvartáli v posledných troch mesiacoch roka prepadne oveľa strmšie, odhadom o 0,5 %.

1 bal gl