Pokles ekonomiky eurozóny by sa mohol v tomto kvartáli zastaviť

Londýn 17. februára (TASR) – Pokles ekonomiky eurozóny by sa mohol už v tomto, 1. štvrťroku 2013 zastaviť po strmšom, ako očakávanom páde v predchádzajúcom 4. kvartáli 2012. Informovala o tom agentúra RTTNews s odvolaním a na vyhlásenie Howarda Archera, hlavného analytika pre Európu a Britániu renomovaného inštitútu IHS Global Insight.

Hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny sa v poslednom štvrťroku 2012 znížil o 0,6 % v porovnaní s 3. kvartálom, keď klesol o 0,1 %. Archer sa domnieva, že hospodárstvo menovej únie dosiahlo v závere minulého roka svoje dno a jeho pád by sa mohol zastaviť, aj keď je ekonomická aktivita bloku stále nevýrazná a vyhliadky na oživenie rastu sú limitované.

Existuje však nádej, že zmiernenie dlhovej krízy eurozóny a zlepšenie podmienok na finančných trhoch povedú k ďalšiemu zníženiu neistoty. To by mohlo pomôcť zvýšiť dôveru podnikateľov aj spotrebiteľov, ktorí by mohli začať viac utrácať a podporiť tak ekonomiku.

Navyše, zotavovanie globálnej ekonomiky zlepšuje vyhliadky európskych exportérov, ktorí dúfajú, že spoločná mena už nebude ďalej posilňovať, čo znižuje konkurencieschopnosť ich produktov na zámorských trhoch.

Na druhej strane oživenie hospodárskeho rastu eurozóny ako celku bude ešte nejaký čas brzdiť recesia vo Francúzsku, Taliansku a Španielsku, dodáva Archer.

12 bal jk