Prehĺbenie krízy v eurozóne by silno zaťažilo vyhliadky USA

Washington 16. mája (TASR) – Sprievodným znakom v európskej kríze je predovšetkým hnev a rozhorčenie. Prechádzajú cez hranice svetových morí. Nemci sa hnevajú na pomoc Grékom, Gréci protestujú proti rozsahu úspor a v Spojených štátoch rastie nevôľa nad spôsobom, akým Európania pristupujú k riešeniu krízy. Američania ho považujú za riskantný a neprofesionálny. Obávajú sa, že kríza v eurozóne ohrozuje hospodársky vzostup USA.

"Najradšej by som povedal, že Grécko bolo treba jednoducho nechať padnúť," povedal ekonóm Terry Miller z washingtonského Centra pre medzinárodný obchod a hospodárstvo (CITE), bývalý diplomat, ktorý okrem iného pôsobil aj v Ríme a Paríži. Grécko žilo dlhé roky nad svoje pomery a EÚ to jednoducho ignorovala. "Mali by pocítiť všetky bolestné dôsledky svojho konania," dodal.

Najväčšiu nevôľu v USA vyvolávajú vyhliadky, že kríza v Európe nevyhnutne zaťaží aj krehký hospodársky vzostup Ameriky. Minulú nedeľu (9. 5.) americký prezident Barack Obama druhýkrát za posledné tri dni telefonicky diskutoval s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. So svojimi európskymi kolegami sa rovnako kontaktoval aj americký minister financií Timothy Geithner. "Bol veľmi otvorený," preniklo z jeho ministerstva o obsahu rozhovorov. Povedal, že pomoc bola oneskorená a reakcia na grécku krízu vyznela veľmi slabo.

"Kto si myslí, že sa nás v Spojených štátoch to, čo sa deje v Európe, nedotkne, ten sa hlboko mýli," povedal hospodársky expert Desmond Lachman z Amerického podnikateľského ústavu (AEI) vo Washingtone. Na svetovom finančnom trhu znovu hrozí vznik nedostatku hotovosti, lebo predovšetkým európske banky poskytli gréckej vláde tucty miliárd eur tým, že kúpili jej štátne dlhopisy. "To je ohnisko nákazy," povedal Lachman, ktorý predtým pôsobil v Medzinárodnom menovom fonde (MMF).

Európska kríza vytvára riziko pre Spojené štáty tým, že v ich bankovom sektore môže vzniknúť nový nedostatok hotovosti. Silný pokles eura voči doláru zdražuje americké produkty v zahraničí, a tým poškodzuje export Spojených štátov. Cieľ prezidenta Obamu zvýšiť počas nasledujúcich piatich rokov americký vývoz na dvojnásobok je teraz veľmi sporný. Ďalšie riziko pre Spojené štáty spočíva v tom, že sa z dlhodobého hľadiska zhoršujú vyhliadky na získavanie zdrojov na financovanie ich kolosálneho štátneho dlhu. Prístup k nim bude čoraz ťažší.

Washington zatiaľ nachádza investorov, ktorí kupujú americké štátne dlhopisy, ľahko. Američania teraz zvyšujú svoje zadlženie tempom, aké sa u nich v mierovom období nikdy nevyskytovalo. Minulý mesiac chýbalo federálnej vláde 82 miliárd USD (65,64 miliardy eur). A vo fiškálnom roku, ktorý sa v Spojených štátoch skončí 30. septembra, možno vytvoria nový historický schodok v hospodárení washingtonskej vlády. Podľa viacerých odhadov by mohol dosiahnuť 1,6 bilióna USD.

"Grécko je pre nás svetlom v diaľke, ku ktorému smerujeme," povedal ekonóm J. D. Foster z washingtonskej neokonzervatívnej nadácie Heritage. "Trhy nám ponúkajú len povraz, na ktorom sa sami obesíme." Len nekryté požiadavky štátneho dôchodkového a sociálneho poistenia by mali dosiahnuť v krajine 250 biliónov USD. Foster však neuviedol, za aké obdobie v krajine tento deficit vznikne. Dodal, že investori sú ešte ochotní poskytovať americkej vláde peniaze, ale ich ochota bude slabnúť, lebo "Grécko zmenilo náladu na globálnych finančných trhoch: dôvera klesá". Informoval o tom nemecký denník Die Welt.

(1 EUR = 1,2492 USD)

jns gl