Premiér Samaras varuje pre neúspechom reforiem v Grécku

Düsseldorf/Atény 5. októbra (TASR) – Grécky premiér Antonis Samaras varuje pred rozpadom gréckej spoločnosti, ku ktorému môže dôjsť v prípade, že sa v silno zadlženej krajine nepodarí uskutočniť ekonomické reformy.

"Grécka demokracia sa zrejme nachádza pred najväčšou výzvou," uviedol premiér pre dnešné vydanie nemeckého denníka Handelsblatt. Poukázal na to, že súdržnosť spoločnosti ohrozuje rastúca nezamestnanosť. Vývoj v Grécku je podobný situácii v Nemecku na sklonku Weimarskej republiky. Veľkým nebezpečenstvom sa stáva vzostup radikálnych politických síl.

Samaras konštatoval, že Grékom v dôsledku úsporných opatrení a katastrofálneho stavu ich ekonomiky klesla životná úroveň za posledných päť rokov viac ako o tretinu.

Grécky premiér sa kriticky vyjadril o predsedovi FDP Philippovi Röslerovi, ktorý je aj spolkovým ministrom hospodárstva. O šéfovi slobodných demokratov vyhlásil, že „nie je našim najlepším spojencom“. Rösler v lete povedal, že odchod Grécka z eurozóny sa dá zvládnuť. Spolková vláda však neskôr dospela k záveru, že štátny bankrot Grécka a jeho vylúčenie z eurozóny je spojené s nedozernými následkami.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 jns gl