Prezident EÚ obhajuje prísne reformy v Európe

Brusel 12. júla (TASR) – Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy sa dnes v Madride stretol so španielskym predsedom vlády Rodríguezom Zapaterom. Stretnutie, na ktorom obaja štátnici hovorili o európskej agende v najbližších mesiacoch, ako zdôraznil Van Rompuy, malo prevažne ekonomický charakter.

"Španielska vláda zaviedla veľmi dôležité reformy s cieľom znížiť rozpočtový deficit a zadlženosť krajiny, reformy na trhu práce a reformu dôchodkového systému, ktoré by mali viesť k reštrukturalizácii finančného sektora," uviedol vo svojom stanovisku pre médiá Herman Van Rompuy. Podľa prezidenta EÚ ide o veľmi dôveryhodný balík opatrení, ktoré by mali prispieť ku finančnej stabilite, ekonomickému rastu a znižovaniu nezamestnanosti v Španielsku.

"Mnohé z týchto reforiem nie sú obľúbené, či už v Španielsku alebo hocikde inde. Som si toho plne vedomý. Teraz sú ale veľmi potrebné, a to nie pre samotné znižovanie nákladov a deficitu, ale pre udržanie nášho sociálneho modelu, aby sme mohli aj našim deťom zaistiť prácu a výhody blahobytu," vyhlásil prezident EÚ v Madride.

Herman Van Rompuy obyvateľom Španielska a v širšom kontexte aj všetkým Európanom odkázal, že reformy, o ktorých sa dnes toľko hovorí, sú potrebné nielen z hľadiska zabezpečenia stability v krajinách eurozóny, ale predovšetkým pre ochranu národných záujmov, v snahe ochrániť svoju budúcnosť.

"Existujúca kríza len dokázala, ako sú krajiny v eurozóne navzájom na sebe závislé. Na druhej strane je ale veľmi dôležité, aby sme rozlišovali medzi krajinami. Každá krajina je iná a nie všetky výzvy, ktorým čelí Španielsko, sú rovnaké aj pre iné krajiny," zdôraznil Van Rompuy. Dodal, že aj keď sa nachádza mimo Bruselu, pozorne vníma vývoj krízy v eurozóne a odkázal, že dôveruje opatreniam, ktoré ministri pripravujú, avšak je načase prísť s konkrétnymi a urgentnými riešeniami, ako zabrániť riziku šírenia dlhovej nákazy.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) pop