HOSPODÁRSTVO: Priepasť medzi americkými a európskymi koncernami sa zväčšuje

Stuttgart 7. októbra (TASR) – Veľké americké koncerny v prvom polroku prekonali svoju európsku konkurenciu v tržbách i zisku. Informuje o tom DPA s odvolaním sa na štúdiu poradenskej firmy Ernst & Young (EY), ktorú zverejnili dnes.

Kým tržby 300 najväčších európskych firiem stagnovali, príjmy rovnakého počtu amerických spoločností medziročne vzrástli o 5 %. Vyše 80 % amerických firiem dosiahlo v prvej polovici roka vyššie tržby, v Európe ich bolo takých 52 %. Príčinou ich zaostávania sa stala ukrajinská kríza a pokles konjunktúry v Rusku.

„Priepasť medzi americkými podnikmi a európskymi koncernami je čoraz väčšia,“ poznamenal partner EY Markus Thomas Schweizer.

To, že európske firmy neskončili ešte horšie, súvisí práve s ruskými spoločnosťami. V súvislosti s poklesom hodnoty rubľa zvýšili príjmy o 18 %.

Najväčšie európske koncerny dosiahli priemernú mieru zisku pred zdanením 9,4 %. Vlani v rovnakom období bola 9,2 %. Americkí konkurenti ich porazili aj na tomto poli, ich zisk bol na úrovni 12,1 %.

Najvyšší zisk zo 600 hodnotených firiem dosiahol koncern Apple, približne 22 miliárd eur. V Európe aj Spojených štátoch najviac zarábajú farmaceutické a biotechnologické spoločnosti. Volkswagen sa v tomto rebríčku umiestnil na ôsmej priečke.

3 jns vjo