HOSPODÁRSTVO: Prioritou Európy musí byť stimulácia hospodárstva

Miláno 16. októbra (TASR) – Prioritou Európy musí byť podľa Talianska a Francúzska stimulácia hospodárskeho rastu. Ich postoj je v rozpore s politikou Nemecka, ktoré presadzuje znižovanie rozpočtového deficitu a zavádzanie reforiem. Informovala o tom agentúra Reuters.

Francúzsky prezident Francois Hollande po príchode do Milána, kde sa dnes začína dvojdňový summit európskych a ázijských lídrov (ASEM) vyhlásil, že naštartovanie rastu ekonomiky je najlepší spôsob ako stabilizovať trhy. Hollande spolu s talianskym premiérom Matteom Renzim pripomínajú, že vzhľadom na signály o spomaľovaní globálneho hospodárstva a pokles na finančných trhoch je potrebné prijať prorastové opatrenia.

Oba štáty, ktoré sú druhou a treťou najväčšou ekonomikou eurozóny, pripravili rozpočty na budúci rok, ktoré prekračujú povolené limity Európskej únie (EÚ) pre výšku deficitu aj štátneho dlhu. A odolávajú tlaku partnerov, ktorí od nich žiadajú nápravu. Argumentujú, že potrebujú „extra priestor“ na oživenie svojich slabých ekonomík.

„Sústredili sme sa na fiškálnu disciplínu a zrušili sme na celé roky slovo rast, ale bez investícií sa nemôžeme dostať z tejto krízy,“ povedal Renzi pred začiatkom summitu.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa však pred odletom na summit vyjadrila v úplne opačnom zmysle. Vyhlásila, že EÚ musí dodržiavať svoje pravidlá, inak bude v stávke jej dôveryhodnosť.

„Všetky, a to znova zdôrazňujem, všetky členské štáty musia plne rešpektovať pakt stability a rastu,“ uviedla Merkelová v prejave pred nemeckým parlamentom.

Hollande obviňuje z otrasov na trhoch rôzne faktory, vrátane napätia medzi Ruskom a Ukrajinou, konfliktov na Blízkom východe aj epidémie, ktorú spôsobil vírus ebola. Pripomenul však, že aj interné problémy EÚ ovplyvnili situáciu na trhoch. Slabý výkon európskej ekonomiky, otázniky a neistota v súvislosti s investičnými plánmi a tiež požiadavky na ďalšie úsporné opatrenia vyvolávajú pochybnosti.

A tak po dvoch rokoch relatívneho pokoja na finančných trhoch, vďaka opatreniam Európskej centrálnej banky na podporu ekonomiky, sa tento týždeň vrátil na trhy nepokoj. Dôvodom sú obavy z možného návratu dlhovej krízy. Tento problém sa však na summite ASEM nevyrieši, na to bude priestor až na summite EÚ, ktorý sa uskutoční 24. októbra.

1 bal pop