Prísne úsporné opatrenia môžu vyvolať depresiu, varujú odbory

Brusel 4. júna (TASR) – Škrty v rozpočtoch jednotlivých krajín Európy sú príliš veľké a v konečnom dôsledku môžu spôsobiť dlhodobý pokles ekonomickej aktivity, tzv. depresiu. Vyhlásil to šéf Konfederácie európskych odborových zväzov John Monks po stretnutí s predsedom Európskej komisie José Manuelom Barrosom a so zástupcami najväčšej európskej federácie zamestnávateľov.

Tvrdé úsporné opatrenia, vrátane redukcie dôchodkov, sociálnych dávok aj platov v štátnom sektore už podľa neho v niektorých krajinách vyvolalo sociálne nepokoje.

Odborové zväzy preto plánujú protesty a prerušenie práce v celej Európskej únii počas schôdze ministrov financií bloku, ktorá sa má uskutočniť 29. septembra.

Takmer všetkých 27 štátov EÚ sa snaží znížiť svoje výdavky a zredukovať dlhy v dôsledku finančnej krízy, ktorá ohrozuje spoločnú európsku menu a spôsobila jej oslabenie, ako aj pokles akciových trhov.

"Sme svedkami škrtov, škrtov a škrtov – simultánne vo všetkých krajinách EÚ," vyhlásil Monks a pripomenul, že podobne sa situácia vyvíjala aj pred vypuknutím Veľkej hospodárskej krízy v minulom storočí.

Odbory preto pripravujú na september spoločný štrajk, a aj keď zatiaľ nie je známe, koľko odborových zväzov sa do neho zapojí, centrom protestov má byť Brusel, kde sa bude konať stretnutie ministrov financií. Demonštranti ich chcú vyzvať, aby si za svoju prioritu zvolili zabezpečenie rastu hospodárstva, namiesto rozpočtových škrtov.

Bernard Thibault, šéf najväčšieho francúzskeho odborového zväzu CGT varuje, že úsporné opatrenia ohrozujú produktivitu ekonomiky.

Philippe de Buck z BusinessEurope, ktorá reprezentuje zhruba 20 miliónov firiem v celej Európe, ale naopak upozorňuje, že rozsiahle protesty sú nezodpovedné a môžu poškodiť zotavovanie ekonomiky.

Informovala o tom agentúra AP.

2 bal pop