HOSPODÁRSTVO: Prísnejšia regulácia finančných trhov ohrozí oživenie ekonomiky

Praha 13. februára (TASR) – Plány Európskej únie (EÚ) týkajúce na sprísnenia regulácie finančných trhov môžu mať negatívny vplyv na rast českej ekonomiky v čase, keď priemysel signalizuje oživenie, tvrdí štátny tajomník českého ministerstva priemyslu a obchodu Erik Geuss.

"Obávame sa, že prílišná regulácia finančného trhu bude pre firmy znamenať zdraženie peňazí a sťaženie prístupu k úverom," uviedol v rozhovore pre agentúru Bloomberg Geuss. "To by mohlo byť smrteľné pre oživujúci sa priemysel. Je to riziko, na ktoré musíme upozorňovať." Nespresnil však, aké konkrétne kroky v oblasti regulácie má na mysli.

Finančná a hospodárska kríza, ktorú spustil v roku 2008 pád Lehman Brothers, podnietila Európsku komisiu (EK) k tomu, že začala uvažovať o sprísnení pravidiel pre finančný trh. Komisia chce zreformovať finančnú reguláciu. V jej rámci plánuje vytvoriť inštitúciu, ktorá bude mať na starosti monitorovanie ekonomických rizík, a zjednotiť dohľad nad bankami, poisťovňami, investičnými spoločnosťami a ratingovými agentúrami. Ministri členských krajín EÚ a Európsky parlament by mali o návrhu reformy regulácie diskutovať a hlasovať ešte tento rok.

Česká republika sa pomaly dostáva z najhoršej recesie od pádu komunizmu a vláda očakáva, že ekonomika krajiny sa v tomto roku vráti k rastu. Ministerstvo financií zvýšilo 28. januára svoju prognózu rastu hrubého domáceho produktu (HDP) v tomto roku na 1,3 % z 0,3 %. Počíta totiž s oživením dopytu po exporte, na ktorý pripadá asi 70 % českého HDP.

Situácia v českom priemysle by sa mala v tomto roku zlepšiť. Vlani sa priemyselná produkcia znížila o 13,4 %. Ďalším rizikom ohrozujúcim jej oživenie je ukončenie stimulačných opatrení v krajinách EÚ, myslí si Geuss.

"Dopyt po nových autách bol umelo nafúknutý, takže je logické, že príde stagnácia," uviedol Geuss. "Teraz je dôležité, aby túto stagnáciu automobilového priemyslu vykompenzovali ostatné sektory. Priaznivo sa vyvíja situácia v strojárstve a v oblasti výroby elektroniky."

Informovala o tom agentúra Bloomberg.

12 lom ed