HOSPODÁRSTVO: Proces zotavovania eurozóny pokračoval aj v závere minulého roka

Brusel 27. januára (TASR) – Proces zotavovania eurozóny pokračoval aj v závere minulého roka. Naznačuje to rast indexu hlavných ekonomických ukazovateľov (Leading Economic Index, LEI) amerického výskumného ústavu Conference Board pre eurozónu, ktorý predpovedá vývoj v nasledujúcom polroku.

Podľa najnovšieho prieskumu sa hodnota LEI v decembri 2009 zvýšila medzimesačne o 0,9 % na 106,6 bodu.

Americký výskumný ústav však upozorňuje, že aj napriek priaznivému vývoju LEI sa môže zotavovanie eurozóny v tomto roku spomaliť. Dodal tiež, že aj keď sa hodnota šiestich z ôsmich zložiek indexu v decembri 2009 zvýšila, tempo rastu celého, zloženého indexu LEI sa v druhom polroku minulého roka v porovnaní s prvým polrokom zmiernilo.

"Hodnota indexu LEI pre eurozónu od marca do decembra 2009 výrazne stúpla, ale tempo jeho rastu sa už spomaľuje," skonštatoval Ataman Ozyildirim, analytik Conference Board v správe o vývoji v eurozóne. Upozornil, že aj keď sa ekonomické podmienky v regióne budú pravdepodobne v nasledujúcich mesiacoch zlepšovať, zvyšovanie nezamestnanosti a s tým súvisiace slabé spotrebiteľské výdavky môžu brzdiť proces zotavovania eurozóny z vlaňajšej krízy.

Vlády jednotlivých krajín menovej únie poskytli svojim ekonomikám minulý rok miliardy eur, aby podporili ich rast, ale teraz budú musieť túto pomoc postupne ukončiť, aby zabránili ďalšiemu prehlbovaniu svojich rozpočtových deficitov.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal pop