Projekt Minerva 2.0 majú zaplatiť štrukturálne fondy

Bratislava 27. júna (TASR) – Stratégia Minerva 2.0, ktorou chce vláda na Slovensku vybudovať vedomostnú ekonomiku, by mala byť financovaná v maximálnej možnej miere štrukturálnymi fondmi. Na dnešnom tlačovom brífingu to povedal splnomocnenec vlády SR pre vedomostnú ekonomiku Martin Bruncko. "Pre oblasť výskumu, vývoja a školstva ich ostáva ešte stále relatívne veľa a je potrebné ich efektívnym spôsobom využiť," povedal Bruncko.

Pôvodná suma, ktorú mohlo Slovensko čerpať v oblasti vedy, výskumu a inovácií, sa podľa Maroša Šefčoviča, podpredsedu Európskej komisie, pohybovala vo výške 1,2 miliardy eur. Vyše 30 % ostáva stále k dispozícii. "Hovoríme o sume vyše 400 miliónov eur," podotkol Šefčovič.

Stále však nie sú známe detailné náklady celého projektu. "Teraz by sme chceli v lete rozpracovať do úplných detailov s jednotlivými ministrami návrhy konkrétnych riešení a finančné aspekty sa odvinú od toho," tvrdí Bruncko, ktorý pripustil, že v blízkej budúcnosti bude Minerva 2.0 vyžadovať aj financovanie zo štátneho rozpočtu.

Stratégia by mala byť schválená na prvom zasadnutí vlády po letných prázdninách. Prvé riešenia by sa mali začať púšťať začiatkom budúceho roka. Ich cieľom má byť vytvorenie moderného investičného prostredia a posun Slovenska do popredia európskych inovatívnych ekonomík.

har pa