HOSPODÁRSTVO: Rakúski Zelení odmietajú časť dohody o voľnom obchode s Kanadou

Viedeň 11. augusta (TASR) – Rakúski Zelení odmietajú v dohode medzi EÚ a Kanadou o vytvorení zóny voľného obchodu (CETA) ustanovenie o ochrane investícií tak, ako je teraz formulované.

Takými ochrannými formuláciami by mohli veľkí a mocní hráči vybavení vhodnými metódami dokázať rozvrátiť národnú suverenitu v oblasti tvorby zákonov. „Tu sa končia žarty“, povedal dnes na tlačovej konferencii vo Viedni podpredseda parlamentného klubu Zelených Werner Kogler.

K formuláciám o ochrane investícií v dohode o vytvorení CETA sa už kriticky vyjadrili viacerí členovia EÚ, ale nie rakúska vláda, tvrdil poslanec.

V Nemecku sa vyslovili spolkový minister hospodárstva Sigmar Gabriel i spolková kancelárka Angela Merkelová za to, aby so zmluvou súhlasil aj spolkový parlament nielen spolková vláda.

Rakúske ministerstvo hospodárstva zatiaľ nechce formulácie o ochrane investícii komentovať. Poukazuje na to, že sa dokument v spolkovej vláde analyzuje ešte krátky čas. Navyše, zaujmú k nej postoj aj sociálni partneri.

Po získaní všetkých pripomienok sformuluje rakúska spolková vláda „koordinované stanovisko Republiky“ v septembri. Vyjasní sa aj pozícia k aktuálnym výsledkom rokovaní o ochrane investícií.

5 jns jk