HOSPODÁRSTVO: Rast aktivity súkromného sektora eurozóny sa v júli zrýchlil

Londýn 24. júla (TASR) – Rast aktivity súkromného sektora eurozóny sa v júli zrýchlil a dosiahol najväčšie tempo za tri mesiace. To signalizuje, že ekonomika regiónu, ktorý platí eurom, sa ďalej zotavuje. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu spoločnosti Markit, ktorého výsledky dnes zverejnili agentúry Reuters a Bloomberg.

Podľa prieskumu kombinovaný index nákupných manažérov pre sektory služieb aj výroby v eurozóne (Purchasing Managers Index, PMI), ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity firiem, sa po očistení od sezónnych vplyvov v júli 2014 zvýšil na 53 bodov z júnových 52,8 bodu, čo je jeho najvyššia úroveň od apríla tohto roka. Júlová hodnota PMI sa tak ešte viac vzdialila od zlomovej hranice 50 bodov, ktorá oddeľuje rast výkonu súkromného sektora od jeho poklesu.

Analytici pritom predpovedali, že PMI súkromného sektora eurozóny bude v júli stagnovať na úrovni 52,8 bodu.

Markit na základe tohto výsledku odhaduje, že ak si súkromný sektor udrží toto tempo, ekonomika eurozóny by mohla v súčasnom 3. štvrťroku zrýchliť a vzrásť medzikvartálne o 0,4 %. Na porovnanie: v prvých troch mesiacoch roka sa jej výkon zvýšil o 0,2 % a viaceré ukazovatele naznačujú, že v 2. štvrťroku stúpol o 0,3 %.

„Expanzia súkromného sektora je veľmi povzbudzujúca, pričom PMI Nemecka vzrástol najstrmšie za tri roky a dokonca aj francúzsky PMI sa vrátil k miernemu rastu,“ uviedol hlavný ekonóm Markit Chris Williamson.

Prieskum Markit zároveň odhalil, že PMI výrobného sektora eurozóny sa v júli mierne zvýšil na 51,9 bodu z júnových 51,8 bodu. A PMI dominantného sektora služieb, ktorý napovedá, ako sa bude vyvíjať situácia v celej škále firiem, od veľkých bánk po malé reštaurácie a opravovne, tento mesiac prudko vzrástol na 54,4 bodu z 52,8 bodu v júni.

Tempo rastu spotrebiteľských cien v eurozóne však zostáva slabé, v júni napríklad dosiahla medziročná miera inflácie 0,5 %. To je výrazne pod cieľovou hranicou Európskej centrálnej banky (ECB), ktorou je inflácia na úrovni 2 %.

A miera nezamestnanosti v menovom bloku je pomerne vysoká, v máji bola na úrovni 11,7 %.

1 12 bal gl