Rast inflácie v eurozóne aj EÚ sa v októbri spomalil

Brusel 15. novembra (TASR) – Medziročné tempo rastu inflácie v eurozóne sa v októbri 2012 podľa očakávaní mierne spomalilo na 2,5 % zo septembrových 2,6 %. V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny v 17 krajinách, ktoré zaviedli spoločnú menu, klesli o 0,2 %. Vyplýva to zo spresnených údajov, ktoré dnes zverejnil európsky štatistický úrad Eurostat a ktoré sa zhodujú s rýchlym odhadom.

Aj v celej 27-člennej Európskej únii (EÚ) sa medziročné tempo rastu inflácie v októbri znížilo na 2,6 % z 2,7 % v septembri, zatiaľ čo v medzimesačnom porovnaní ceny tovarov a služieb vzrástli o 0,3 %.

Spomedzi členských štátov EÚ, ktoré Eurostatu dodali údaje za október, najnižšiu medziročnú infláciu mali Grécko (0,9 %), Švédsko (1,2 %) a Lotyšsko (1,6 %). Naopak, najprudšie sa zvýšili spotrebiteľské ceny v Maďarsku (6 %), Rumunsku (5 %) a Estónsku (4,2 %). V porovnaní so septembrom sa medziročná miera inflácie v októbri znížila v 13 krajinách, v štyroch stagnovala a v ôsmich vzrástla. V prípade Slovenska uvádza Eurostat za október medziročnú mieru inflácie na úrovni 3,9 %.

Najnižšiu priemernú infláciu za ostatných 12 mesiacov mali v októbri Švédsko (0,9 %), Grécko (1,4 %) a Írsko (1,9 %) a najvyššiu nahlásili Maďarsko (5,5 %), Estónsko (4,3 %) a Poľsko (4 %). V SR to bolo 3,9 %.

Motorom rastu inflácie boli v októbri ceny dopravy, ktoré v sledovanom období vzrástli medziročne o 4,8 %, a ceny bývania, alkoholu a tabakových výrobkov, ktoré sa zvýšili zhodne o 4 %. A naopak, v októbri najviac klesli ceny za telekomunikačné služby (-3,5 %).

12 bal gl