Rast súkromného sektora eurozóny sa vo februári spomalil

Londýn 20. februára (TASR) – Súkromný sektor eurozóny aj tento mesiac rástol, ale pomalšie než v januári a tiež menej, ako ekonómovia očakávali. Vyplýva to z predbežných výsledkov spoločnosti Markit, ktoré dnes zverejnila agentúra RTTNews.

Podľa rýchleho odhadu Markit kombinovaný index nákupných manažérov pre sektory služieb aj výroby v eurozóne (Purchasing Managers Index, PMI), ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity firiem, sa po očistení od sezónnych vplyvov vo februári 2014 znížil na 52,7 bodu z januárových 52,9 bodu. Analytici pritom odhadovali, že sa zvýši na 53,1 bodu. Hodnota indexu sa však udržala nad zlomovou hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast výkonu súkromného sektora od jeho poklesu.

PMI eurozóny sa pohybuje nad hranicou 50 bodov už osem mesiacov po sebe a vo februári k tomu prispelo najmä zvýšenie nových objednávok, ktoré bolo najstrmšie od júna 2011. No na druhej strane zamestnanosť v súkromnom sektore eurozóny stagnuje už tretí mesiac po sebe.

Prieskum Markit zároveň odhalil, že PMI výrobného sektora eurozóny sa vo februári znížil na 53 bodov z januárových 54 bodov, zatiaľ čo analytici predpovedali, že bude stagnovať. Ale hodnota PMI dominantného sektora služieb, ktorý napovedá, ako sa bude vyvíjať situácia v celej škále firiem, od veľkých bánk po malé reštaurácie a opravovne, sa vo februári zvýšila na 51,7 bodu z 51,6 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Napriek tomu sektor služieb sklamal analytikov, ktorí dohadovali, že jeho PMI stúpne na 51,9 bodu.

12 bal gl