Recesia v eurozóne sa prehlbuje

Londýn 24. októbra (TASR) – Situácia v ekonomike eurozóny sa zhoršuje. Pre firmy krajín menovej únie je október najhorším mesiacom, odkedy sa región pred troma rokmi dostal z poslednej recesie. To ich núti ďalej znižovať náklady a škrtať pracovné miesta.

Kríza, ktorá sa začala v menších okrajových štátoch eurozóny, zasahuje aj najväčšie ekonomiky, ako sú Nemecko a Francúzsko. Zložený index nákupných manažérov (PMI) agentúry Markit, ktorý zahŕňa výrobný sektor aj sektor služieb, v októbri 2012 klesol na 45,9 bodu zo 46,1 bodu v septembri. Ekonómovia, oslovení agentúrou Reuters, v priemere počítali s jeho zvýšením na 46,4 bodu.

Index zostáva hlboko pod hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje pokles od rastu, a je najnižšie od júna 2009. Index sa vypočítava na základe prieskumu medzi 5000 firmami v celej eurozóne a je považovaný za spoľahlivý indikátor rastu ekonomiky.

"Je to veľké sklamanie, je to deprimujúci scenár, keďže situácia sa naďalej zhoršuje," komentoval správu hlavný ekonóm Markit Chris Williamson. Ako dodal, indexy PMI signalizujú, že ekonomika eurozóny v 3. štvrťroku mohla klesnúť až o 0,6 % a zrejme približne rovnakým tempom klesá aj na začiatku 4. kvartálu.

Hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny sa v 2. štvrťroku medzikvartálne znížil o 0,2 % a očakáva sa, že v 3. štvrťroku klesol o 0,3 %. To znamená, že eurozóna sa nachádza v recesii, ktorá je definovaná ako dva štvrťroky medzikvartálneho poklesu HDP po sebe.

Index PMI pre sektor služieb v októbri mierne vzrástol na 46,2 bodu zo 46,1 bodu v septembri, pričom trh očakával jeho zvýšenie na 46,4 bodu. Index pre výrobný sektor poklesol na 45,3 bodu zo 46,1 bodu, pričom analytici prognózovali nárast na 46,5 bodu, a zostáva 15. mesiac po sebe pod úrovňou 50 bodov.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom gl