Ročná miera inflácie v eurozóne v januári stagnovala

Luxemburg 24. februára (TASR) – Ročná miera inflácie v eurozóne v januári 2014 stagnovala, už druhý mesiac v rade, a to na úrovni 0,8 %. Inflácia teda zostáva výrazne pod cieľovou hranicou Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá garantuje cenovú stabilitu pri medziročnej miere inflácie tesne pod úrovňou 2 %. Informoval o tom dnes na svojej internetovej stránke európsky štatistický úrad Eurostat.

Na ilustráciu, v januári 2013 bola inflácia v eurozóne na cieľovej úrovni 2 %.

V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v 18 krajinách, ktoré platia eurom, v januári znížili o 1,1 %. To bol ich najstrmší medzimesačný pokles v histórii eurozóny.

V celej Európskej únii sa medziročné tempo rastu inflácie v januári spomalilo na 0,9 % z decembrového 1 % a v medzimesačnom porovnaní klesli ceny tovarov a služieb v celom bloku o 0,9 %.

Spomedzi štátov, ktoré Eurostatu dodali údaje za január, negatívnu medziročnú mieru inflácie zaznamenali Cyprus (-1,6 %), Grécko (-1,4 %) a Bulharsko (-1,3 %). Najvyššiu infláciu nahlásili Británia a Fínsko (zhodne 1,9 %). Štatistiky tiež odhalili, že miera inflácie v januári klesla v 17 štátoch, v siedmich stagnovala a v štyroch vzrástla.

Najnižšiu priemernú mieru inflácie za 12 mesiacov zaznamenali v januári Grécko (-1 %), Lotyšsko (0 %), Bulharsko a Cyprus (zhodne 0,1 %), a naopak, najvyššiu dosiahli Estónsko (3,1 %), Rumunsko (2,9 %) a Británia (2,5 %).

Čo sa týka hlavných zložiek spotrebiteľského koša v januári v medziročnom porovnaní najviac zdraželi pohonné látky (0,19 %) a najviac klesli ceny v telekomunikačných službách (-0,13 %).

12 bal pop