Rýchle znižovanie deficitu v eurozóne môže byť kontraproduktívne

Bratislava 26. júna (TASR) – Súčasný trend rýchleho znižovania deficitu v krajinách eurozóny, dokonca aj v štátoch, ktoré nemajú problémy s financovaním svojich schodkov, môže byť kontraproduktívny. Upozorňuje na to spoločnosť Ernst & Young. "Najmä krajiny, ktoré si môžu dovoliť znižovať svoje deficity postupne, mali by tak aj konať, aby podporili rast v eurozóne a hlavne na juhu," zdôraznil Dalimil Draganovský zo zastúpenia spoločnosti na Slovensku.

Ernst & Young vo svojej prognóze upozorňuje, že ekonomické oživenie nebude prebiehať vo všetkých krajinách eurozóny rovnakým tempom. "Južné krajiny eurozóny čaká nie jeden alebo dva zlé roky, ale niekoľko rokov veľmi nízkeho alebo dokonca záporného rastu. Hoci Írsko sa v roku 2011 rýchlo spamätá, Grécko, Španielsko a Portugalsko sa podľa očakávaní nevrátia k svojim úrovniam aktivity pred krízou skôr než v roku 2014," komentuje Draganovský.

Nezamestnanosť v rámci eurozóny sa podľa Ernst & Young nezníži do roku 2012. Mierny pokles na úroveň 9,4 % očakáva až v roku 2014.

Z prognózy taktiež vyplýva aj to, že eurozóna nebude svedkom oživenia ani v oblasti podnikových investícií. V tejto oblasti sa po 14-% dramatickom poklese v roku 2009 predpovedá pád o ďalších 2,8 %. Situácia v tejto oblasti sa vráti k svojim predkrízovým hodnotám až v roku 2014.

"Ako následok krízy verejného dlhu bude ekonomický rast v eurozóne v ďalších piatich rokoch o 1 až 2,5 % ročne nižší ako v Spojených štátoch. To zásadne ovplyvní aj pracovné miesta. Zatiaľ čo ekonomika USA v rokoch 2010 až 2014 vygeneruje viac než 10 miliónov pracovných miest, zamestnanosť v eurozóne zaznamená len minimálne zmeny," uzavrel Draganovský.

atk pop