Španielsko vykazuje prvé náznaky zotavovania z recesie

Brusel 18. novembra (TASR) – Španielsko vykazuje prvé, opatrné náznaky zotavovania z recesie, v ktorej sa s krátkou prestávkou zmieta už šesť rokov. Ale na ceste von z krízy ho čakajú ešte vážne úlohy. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na hodnotiacu správu Európskej komisie.

Podľa komisie štvrtá najväčšia ekonomika eurozóny si musí udržať súčasné tempo zavádzania reforiem, na ktorých sa dohodla s Bruselom v rámci záchranného úveru pre španielsky bankový sektor.

Reformy a úsporné opatrenia na zníženie rozpočtového schodku boli podmienkou pre schválenie finančnej pomoci pre španielske banky vo výške 41 miliárd eur. Očakáva sa, že Španielsko záchranný program ukončí v januári 2014.

Komisia vypracovala hodnotiacu správu na základe výsledkov septembrovej inšpekcie v Madride, na ktorej sa okrem odborníkov z Európskej únie zúčastnili aj zástupcovia Európskej centrálnej banky.

V dokumente sa konštatuje, že Španielsku sa podarilo obnoviť dôveru investorov. Aj vďaka tomu banky dokážu získať na trhu peniaze potrebné na zvýšenie svojej likvidity za priaznivejších podmienok.

Proces reštrukturalizácie bánk prebieha podľa plánu, ich kapitálové rezervy vzrástli, takže už nepotrebujú ďalšiu pomoc, pokračuje komisia vo svojej správe.

Vývoj ekonomiky napriek týmto pozitívnym signálom má naďalej zásadný vplyv na bankový sektor a predstavuje preň najväčšie riziko. Objem úverov pre malé firmy a domácnosti stále klesá a výška dlhu súkromného a verejného sektora zostáva vysoká, varuje komisia.

A nedošlo ani ku korekcii na realitnom trhu po prudkom prepade cien nehnuteľností v dôsledku globálnej finančnej a hospodárskej krízy v roku 2008.

Španielsko si potrebuje udržať "súčasnú dynamiku" reforiem, ako je napríklad stabilizácia dôchodkového systému a zjednotenie vnútorného trhu, dodáva komisia.

Španielsko v 3. štvrťroku prekonalo recesiu. Výkon jeho ekonomiky v období júl-september 2013 vzrástol o 0,1 % v porovnaní s predchádzajúcimi tromi mesiacmi, keď sa medzikvartálne znížil o 0,1 %. Komisia odhaduje, že na budúci rok expanduje španielska ekonomika o 0,5 %. Ale vysoká nezamestnanosť v krajine, ktorá sa pohybuje okolo hranice 26 %, bude klesať len veľmi pomaly.

3 bal pop