Tempo rastu HDP eurozóny aj EÚ sa v 3. kvartáli spomalilo

Brusel 12. novembra (TASR) – Tempo rastu hospodárstva eurozóny aj Európskej únie (EÚ) v 3. štvrťroku 2010 kleslo po spomalení výkonu dvoch najväčších ekonomík regiónu: Nemecka a Francúzska.

Z rýchleho odhadu európskeho štatistického úradu vyplýva, že za tri mesiace do konca septembra sa hrubý domáci produkt (HDP) eurozóny aj EÚ zvýšil oproti predchádzajúcemu kvartálu zhodne o 0,4 %. Tempo jeho rastu sa tak spomalilo oproti 2. štvrťroku, keď HDP oboch blokov stúpol medzikvartálne o 1 %. Okrem toho, analytici očakávali, že hospodárstvo eurozóny aj EÚ v sledovanom období vzrastie o 0,5 %.

V medziročnom porovnaní sa výkon ekonomiky 16 krajín eurozóny v 3. štvrťroku zvýšil o 1,9 % a v prípade EÚ stúpol o 2,1 %.

Na ilustráciu, v období apríl-jún 2010 expandovalo hospodárstvo 16 krajín, ktoré zaviedli spoločnú menu, medziročne o 1,9 % a EÚ o 2 %.

Tieto výsledky sú zatiaľ len predbežné, keďže niektoré krajiny, ako napríklad najväčšia východoeurópska ekonomika Poľsko a zadlžené Írsko ešte nezverejnili výsledky za 3. štvrťrok 2010.

Informovali o tom agentúra AP a Eurostat.

2 12 bal pop