HOSPODÁRSTVO: Tempo rastu súkromného sektora eurozóny sa v septembri spomalilo

Londýn 23. septembra (TASR) – Tempo rastu súkromného sektora eurozóny sa v septembri nečakane spomalilo a dosiahlo najnižšiu úroveň v tomto roku. To je ďalší zo signálov, ktoré poukazujú na pokračujúce oslabovanie hospodárstva regiónu. Vyplýva to z predbežných výsledkov spoločnosti Markit, ktoré dnes zverejnila agentúra Bloomberg.

Podľa rýchleho odhadu Markit kombinovaný index nákupných manažérov pre sektory služieb aj výroby v eurozóne (Purchasing Managers Index, PMI), ktorý je kľúčovým ukazovateľom budúcej aktivity firiem, sa po očistení od sezónnych vplyvov v septembri znížil na 52,3 bodu z augustových 52,5 bodu. Analytici pritom odhadovali, že bude stagnovať. Hodnota indexu sa však stále drží nad zlomovou hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast výkonu súkromného sektora od jeho poklesu.

Hospodársky rast regiónu, ktorý platí eurom, sa v 2. štvrťroku 2014 zastavil, keďže ani jedna z troch najväčších ekonomík bloku (Nemecko, Francúzsko a Taliansko), nezaznamenala v období apríl-jún hospodársky rast. Navyše, inflácia v eurozóne klesla na najnižšiu úroveň za takmer päť rokov. Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi začiatkom týždňa v Európskom parlamente vyhlásil, že zotavovanie regiónu stráca dynamiku.

Septembrový prieskum tak podľa Chrisa Williamsona, analytika Markit, potvrdil, že hospodárstvo eurozóny ďalej slabne a ceny v bloku klesajú, keďže firmy bojujú o zákazníkov. To vyvoláva obavy z deflácie. Objavili sa už aj znepokojujúce signály, že výkon ekonomiky eurozóny sa môže v 4. kvartáli roka opäť spomaliť po odhadovanom raste v tomto štvrťroku o 0,3 %.

Prieskum Markit zároveň odhalil, že PMI výrobného sektora eurozóny sa v septembri znížil na 50,5 bodu z augustových 50,7 bodu, a index nových objednávok v eurozóne klesol tento mesiac na 51,2 bodu z 52,4 bodu v predchádzajúcom mesiaci.

Aj rast aktivity dominantného sektora služieb eurozóny, ktorý napovedá, ako sa bude vyvíjať situácia v celej škále firiem, od veľkých bánk po malé reštaurácie a opravovne, sa v septembri spomalil. Svedčí o tom pokles hodnoty PMI sektora služieb v septembri na 52,8 bodu z 53,1 bodu v auguste.

ECB už prijala sériu opatrení na podporu ekonomiky a Draghi naznačil, že ak to bude nevyhnutné, prijme ďalšie stimuly. Najnovšie ukazovatele pritom nepriniesli žiadny náznak, že by sa pokles ekonomickej aktivity v regióne už zastavil.

12 bal pop