HOSPODÁRSTVO: Ukazovateľ ďalšieho vývoja ekonomiky eurozóny vo februári vzrástol

Brusel 26. marca (TASR) – Popredný ukazovateľ ďalšieho vývoja ekonomiky eurozóny vo februári vzrástol, ale len mierne. To signalizuje, že faktor oživenia, keď sa ekonomika odrazila od dna a začala expandovať, už vyprcháva a tempo jej rastu sa už možno nebude zrýchľovať. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu amerického ústavu Conference Board, výsledky ktorého dnes zverejnila agentúra RTTNews.

Februárová hodnota kľúčového indexu hlavných ekonomických ukazovateľov (Leading Economic Index, LEI), ktorý predpovedá vývoj ekonomiky menovej únie v nasledujúcich šiestich mesiacoch, sa zvýšila medzimesačne o 0,1 % na 111,1 bodu. Na porovnanie, v januári stúpol LEI o 1,4 %.

Mierny nárast hodnoty indexu poukazuje na stabilizáciu ekonomických podmienok v eurozóne, domnieva sa Bert Colijn, hlavný analytik Conference Board. Dodal, že aj keď pracovný trh prináša ekonomike istú dynamiku, keďže mzdy aj zamestnanosť v regióne vo 4. kvartáli minulého roka vrástli, klesajúca inflácia aj prieskumy z výrobného sektora skôr naznačujú, že tempo rastu hospodárstva v blízkej budúcnosti výraznejšie nezrýchli.

Svedčí o tom aj vývoj jedného z komponentov LEI, čiastkového indexu, ktorý odráža hodnotenie súčasnej hospodárskej situácie v eurozóne. Jeho hodnota minulý mesiac klesla o 0,1 % na 101,2 bodu, zatiaľ čo v januári sa ešte zvýšila o 0,2 %.

12 bal gl