Úsporné opatrenia by nemali mať výraznejší vplyv na ekonomiku EÚ

Záhreb 16. mája (TASR) – Úsporné opatrenia, ktoré zavádzajú viaceré krajiny eurozóny, by nemali mať výraznejší negatívny dopad na hospodársky rast Európskej únie (EÚ). Vyhlásil to riaditeľ európskeho oddelenia Medzinárodného menového fondu (MMF) Marek Belka na záver výročného zasadnutia akcionárov Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR).

Vlády v Taliansku, Španielsku a Portugalsku už schválili balíky úsporných opatrení, aby znížili svoje rozpočtové deficity a zmiernili obavy trhov, že grécka dlhová kríza sa rozšíri aj do iných štátov eurozóny.

Niektorí ekonómovia sa však obávajú, že tieto opatrenia prinútia domácnosti šetriť, čo bude mať negatívny dopad na spotrebiteľské výdavky, a tým aj na hospodársky rast celej únie, keďže väčšina štátov z východnej Európy je závislá od exportu na Západ.

Belka ale pripomenul, že úsporné kroky by mali pomôcť krajinám na juhu kontinentu znížiť rizikové príplatky na dlhopisy a to by mohlo mať "mierne pozitívny, prípadne neutrálny" vplyv aj na hospodársky rast.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal gl