V. Klaus kritizoval štáty EÚ s vysokým rozpočtovým deficitom

Praha 15. apríla (TASR) – Český prezident Václav Klaus dnes ostro skritizoval členské štáty Európskej únie (EÚ) s vysokým rozpočtovým deficitom. Urobil tak len pár dní potom, ako eurozóna schválila rozsiahlu pomoc takmer zbankrotovanému Grécku a v prítomnosti portugalského prezidenta, ktorý je na trojdňovej návšteve Českej republiky. Portugalsko patrí v tomto smere medzi najväčších hriešnikov únie a len nedávno prijalo balík úsporných opatrení, aby rozpočtový deficit znížilo.

Klaus počas dnešnej spoločnej tlačovej besedy s portugalským kolegom Aníbalom Cavaco Silvom vyhlásil, že je pre neho nepredstaviteľné, aby krajina dospela k takému vysokému rozpočtovému deficitu, ako sa to podarilo niektorým európskym štátom.

"Ako (bývalý) premiér a minister financií by som takýto deficit nikdy nedopustil," povedal Klaus. "Ak to niekto urobí, tak potom, bohužiaľ, musí niesť aj následky," dodal.

Naopak, Silva ocenil eurozónu za jej ochotu poskytnúť Grécku 30 miliárd eur, ak by sa krajina dostala do situácie, že už nebude schopná požičiavať si na zahraničných trhoch. "Musíme veriť, že situácia v Grécku sa stabilizuje, pretože inak to bude pre Európsku úniu veľmi vážne," povedal portugalský prezident.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 dan gl