V SR je podiel priemyslu na HDP krajiny najvyšší v rámci celej EÚ

Bratislava 27. októbra (TASR) – Každé tretie euro, ktoré vyprodukuje slovenská ekonomika, pochádza z odvetvia priemyslu. Na hrubom domácom produkte (HDP) krajiny sa podieľa priemysel 31,5 %, čo je najvyššia hodnota v rámci všetkých krajín Európskej únie (EÚ). "Na každých desiatich eurách vyprodukovaných vo svojej ekonomike sa necelými tromi eurami podieľali aj českí a rumunskí priemyselníci, ktorí obsadili striebornú a bronzovú priečku," informovala na základe údajov Eurostatu Poštová banka.

Hornej polovici pomyseľného rebríčka dominujú nové členské krajiny spoločenstva, v ktorých je podiel priemyslu na výkone ekonomiky vyšší. V prvej desiatke sa nachádzajú všetky krajiny V4. Naopak nižší podiel priemyslu je badateľný vo vyspelých európskych ekonomikách so silnejším postavením služieb. "S premenou vyspelých ekonomík na sofistikované informačné a vedecké spoločnosti sa do popredia dostávajú práve služby," skonštatovali analytici spoločnosti.

Hoci je silnejší podiel priemyslu na ekonomike sprevádzaný najmä lacnejšou pracovnou silou, krajiny ako Nemecko či Rakúsko majú takisto pomerne silné zastúpenie tohto odvetvia. V oboch prípadoch tvorí priemysel takmer pätinu HDP. "Naopak, malé ekonomiky ako Luxembursko a Cyprus vykázali najnižší, iba jednociferný, percentuálny príspevok priemyslu na celkovej produkcii ich hospodárstva. V prípade Luxemburska išlo o podiel na úrovni 7,1 % a v prípade Cypru na úrovni 7,9 %," upozornila banka.

har