Väčšina KSVE tento rok prekoná recesiu, predpovedá EK

Brusel 5. mája (TASR) – Lepšie, ako pôvodne očakávané zotavovanie globálnej ekonomiky, pomôže väčšine nových členov Európskej únie (EÚ) prekonať v tomto roku recesiu, aj keď niektorí z nich budú aj naďalej zápasiť s vážnymi fiškálnymi problémami. Konštatuje to vo svojej jarnej prognóze Európska komisia (EK).

Z predpovede komisie pre krajiny strednej a východnej Európy (KSVE) vyplýva, že tempo rastu poľského hospodárstva, ktoré sa vlani ako jediné v EÚ vyhlo recesii, sa tento rok zrýchli na 2,7 % a na budúci rok na 3,3 %.

"Zotavovanie naberie v roku 2011 tempo," konštatuje EK, ktorá aj Slovensku, najmladšiemu členovi eurozóny, predpovedá v roku 2010 rast hrubého domáceho produktu (HDP) o 2,7 %.

Výkon českej, estónskej a rumunskej ekonomiky sa tento rok zvýši o 1,6 %, zatiaľ čo maďarské a bulharské hospodárstvo budú ešte stagnovať.

Maďarsko, ktoré muselo ako prvé v rámci únie požiadať v roku 2008 Medzinárodný menový fond (MMF) a EÚ o záchranný úver, sa stále snaží okresať prebujnený verejný sektor a zredukovať rozpočtový deficit. Práve to podľa EK brzdí zotavovanie maďarskej ekonomiky.

Iba dvoch spomedzi bývalých komunistických členov únie, konkrétne Litvu a Lotyšsko, čaká aj tento rok pokles HDP, a to v prípade Litvy o 0,6 % a Lotyšska o 3,5 %.

Miera inflácie v KSVE sa podľa prognózy EK udrží na nízkej úrovni s výnimkou Maďarska, kde dosiahne 4,6 %, a Rumunska, kde bude zhruba 4,3 %. Lotyšsku komisia predpovedá defláciu, teda zníženie spotrebiteľských cien o 3,2 %.

Čo sa týka KSVE však komisiu najviac znepokojuje stav ich verejných financií. Rozpočtový deficit Poľska sa podľa nej ustáli na úrovni 7 % HDP v tomto roku. Okrem toho hrozí, že ak vláda nezmení svoju finančnú politiku, zadlženosť krajiny sa tento rok zvýši na 53,9 % HDP a na budúci rok na 59,3 % HDP. Potom ale bude musieť zaviesť prísne úsporné opatrenia, keďže podľa ústavy zadlženosť krajiny nesmie prekročiť hranicu 55 % HDP.

Rumunsko by zase mohlo mať problémy dodržať plánovaný rozpočtový schodok na tento rok, pretože rast jeho hospodárstva bude slabší, ako pôvodne predpokladalo, a vlaňajší deficit bol nakoniec vyšší, ako očakávalo.

"Bez dodatočných úsporných opatrení dosiahne rozpočtový schodok Rumunska 8 % HDP," konštatuje vo svojej správe EK.

Lotyšsku sa aj napriek rozsiahlym škrtom a zvýšeniu daní nepodarí stlačiť deficit verejných financií na plánovaných 8,5 % HDP a túto hranicu zrejme mierne prekročí.

Maďarsku komisia predpovedá v tomto roku rozpočtový schodok vo výške 4,1 % HDP.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal gl