Van Rompuy: Dlhodobý výhľad ekonomiky EÚ je neistý

Wildbad Kreuth 7. januára (TASR) – Dlhodobý výhľad ekonomiky Európskej únie (EÚ) je dosť neistý, keďže rastúca neochota riskovať môže viesť k zníženiu objemu investícií. Povedal to dnes prezident Európskej únie (EÚ) Herman Van Rompuy.

Bývalý belgický premiér, ktorý je od 1. januára tohto roka prvým prezidentom EÚ, uviedol, že zhoršovanie finančných podmienok a zvýšená neochota ísť do rizika "by mohla mať negatívny efekt na objem investícií".

"Dlhodobý výhľad je dosť neistý," povedal Van Rompuy v prejave na konferencii Kresťanskosociálnej únie (CSU), koaličnej strany Kresťanských demokratov (CDU) kancelárky Angely Merkelovej. Ako dodal, Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) predpokladá ročný ekonomický rast únie pod 1 %, čo je podľa neho veľmi málo. "To nie je dostatočný rast, je to menej než sa počíta v Číne a USA."

"EÚ musí dosiahnuť rast ekonomickej aktivity aspoň na úrovni 2 %, ak chce udržať krok so zvyškom sveta," povedal Van Rompuy. Miliardy eur, ktoré vlády minuli na zbrzdenie recesie, boli podľa neho iba "krátkodobou náplasťou," ktorá neurobí Európu atraktívnou pre investície a nezníži ani nezamestnanosť dosahujúcu 9,3 %.

Podľa neho sa 27 krajín EÚ musí zamerať najmä na výskum, inovácie a vzdelanie, ak sa chcú vyhnúť ďalšiemu prepadu ekonomiky.

Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.

1 12 dan pop