Van Rompuy podporuje zjednotenie hospodárskej politiky eurozóny

Brusel 2. júna (TASR) – Prezident Európskej únie (EÚ) Herman van Rompuy podporuje vytvorenie ekonomickej vlády, ktorá by mala na starosti hospodársku politiku eurozóny tak, ako to navrhuje Francúzsko. Pre agentúru Reuters to dnes uviedol nemenovaný bruselský zdroj.

"Prezident van Rompuy chce istý druh vlády na úrovni lídrov štátov a vlád eurozóny, v ktorej by každý mal pocit zodpovednosti. Malo by to byť viac než fórum. Išlo by o riadenie hospodárskej politiky eurozóny," uviedol nemenovaný bruselský diplomat.

Francúzsko už dlhšie požaduje vytvorenie formálneho systému koordinácie hospodárskych politík v rámci EÚ. Niektoré krajiny sa však k tejto myšlienke stavajú pomerne skepticky, predovšetkým najväčšia ekonomika regiónu Nemecko.

Francúzsky denník Le Monde priniesol tento týždeň správu, že prezident Nicolas Sarkozy tlačí na lídrov eurozóny, aby vytvorili sekretariát, ktorý by rozhodoval o hospodárskej politike eurozóny.

"Takáto ekonomická vláda nepotrebuje nevyhnutne vlastný sekretariát, ale môže sa oprieť, podobne ako v súčasnosti európske summity, o štruktúry sekretariátu Európskej rady," uviedol bruselský diplomat. Dodal, že tejto inštitúcii by mohol predsedať van Rompuy.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom zll