HOSPODÁRSTVO:Rast aktivity v sektore služieb aj vo výrobe sa v eurozóne spomalil

Londýn 23. júna (TASR) – Tempo rastu aktivity v sektore služieb aj v priemyselnom sektore eurozóny sa v júni spomalilo. To vyvoláva pochybnosti o „sile“ a udržaní spotrebiteľského dopytu v krajinách menovej únie.

Podľa najnovšieho prieskumu agentúry Markit index nákupných manažérov zo sektora služieb eurozóny (Purchasing Managers Index, PMI), ktorý naznačuje, ako sa bude ďalej vyvíjať dané odvetvie, sa v júni znížil na 55,4 bodu z májových 56,2 bodu. Ide o prvý pokles tohto indexu od februára 2010 a hlbšie ako na 55,9 bodu, ktoré očakávali analytici.

Aj keď sa hodnota indexu stále drží nad kritickou hranicou 50 bodov, ktoré oddeľuje rast aktivity v danom odvetví od jej poklesu, júnové zníženie PMI len zvýraznilo obavy o fiškálne „zdravie“ eurozóny a ďalší vývoj spotrebiteľského dopytu.

Aj nákupní manažéri z výrobného sektora sa obávajú budúcnosti, o čom svedčí pokles PMI v júni na 55,8 bodu z májových 56,5 bodu.

Kombinovaný index pre oba sektory – servis aj výrobu, ktorý slúži ako podklad pre odhad vývoja celej ekonomiky, sa minulý mesiac znížil na 56 bodov z májových 56,4 bodu.

Podľa analytikov, ktorých oslovila agentúra Reuters, sa už objavujú prvé, aj keď zatiaľ len slabé náznaky, že zotavovanie eurozóny začína strácať tempo.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 bal pop