Hovorca EK: Európska únia nemá iný scenár, len záchranu Grécka

Brusel 28. júna (TASR) – Európska komisia dnes prostredníctvom úradu svojich hovorcov dementovala existenciu nejakých plánov B či možných scenárov finančnej záchrany pre Európu v prípade, ak poslanci gréckeho parlamentu tento týždeň neprijmú požadovaný plán ekonomických a privatizačných reforiem.

"Iné scenáre nie sú. Iba maximálna koncentrácia EÚ na stabilizáciu situácie v Grécku," odpovedal na pravidelnej tlačovej konferencii Európskej komisie jej hovorca pre menové a ekonomické záležitosti Amadeu Altafaj.

Dnešné dopoludňajšie vyhlásenie komisára EÚ pre hospodárske záležitosti Olliho Rehna o neexistencii plánu B pre Grécko v prípade štátneho bankrotu vyvolalo medzi novinármi akreditovanými v Bruseli lavínu otázok.

Novinári na tlačovej konferencii kládli otázky v zmysle, či nie je veľké riziko, ak plán na záchranu Grécka a finančnú stabilizáciu Európy, ktorá sa od pomoci Grécku odvíja, môže závisieť trebárs od jedného človeka. Od jedného gréckeho poslanca, ktorý sa pridá k tým, čo zahlasujú za "Nie" pre dohodnutý tvrdý plán úsporných opatrení. Či v tejto súvislosti nie je nezodpovedné, ak sa európski lídri nepripravujú na iné scenáre.

"Nepracujeme na pláne B. Neuvažujeme o takýchto scenároch," odpovedal na podobné otázky Amadeu Altafaj. Zdôraznil, že EÚ považuje za najsprávnejšie riešenie pozitívne hlasovanie v gréckom parlamente. Ale ak by k tomu nedošlo, Európska komisia bude rešpektovať suverenitu a právo na názor gréckych poslancov. Ak Gréci povedia nie, až potom bude EÚ hľadať ďalšie riešenia v súvislosti s rizikami, ktoré tým vzniknú pre iné štáty únie.

"Môže byť členská krajina EÚ zároveň aj v eurozóne aj v bankrote?" pýtal sa jeden z akreditovaných gréckych novinárov.

"Toto sú špekulácie. Čisté špekulácie. Bez komentára," uviedol hovorca Európskej komisie.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) juh