Hromadná evakuácia z Libanonu

 

Krátka správa

Podobne s evakuáciou pokračujú všetky štáty. Slovensko už k dnešnému dňu stihlo z vojnou zmietanej krajiny pomôcť 44 Slovákom. Veľkú kritiku si vyslúžila austrálska vláda, ktorá po strede, keď nestihla objednať loď smerujúcu na Cyprus, pochybila opäť, keď asi 200 Austrálčanov muselo ostať v noci na včera v Bejrúte, lebo vláda nestihla zabezpečiť ich včasné nalodenie.

Nové členské štáty zrejme nebudú cestovať do krajín pôvodnej európskej pätnástky bez pasových kontrol od plánovaného termínu v októbri 2007. Z interného dokumentu Európskej komisie vyplýva, že vstup do schengenského priestoru sa bude musieť posunúť pre technické problémy pri vytváraní centrálnej databázy.

Európska komisia navrhuje vytvoriť jednotky rýchleho nasadenia na posilnenie ostrahy hraníc Únie, ktoré by sa skladali z 250 – 300 ľudí, policajtov, tlmočníkov a lekárov z jedného alebo aj viacerých členských štátov. Brusel tak reaguje na obrovskú vlnu prisťahovalectva do Malty a Španielska, kde prichádza stále viac utečencov z Afriky a krajiny tento príliv už nedokážu kontrolovať vlastnými silami, preto sa obrátili na členov Únie. Pomôcť sa rozhodli najmä Francúzi, ale EÚ chce preventívne vytvoriť spomínané jednotky, ak by sa situácia v budúcnosti opakovala.