Human Rights Watch kritizuje mäkký prístup EÚ a OSN k porušovaniu ľudských práv

New York 24. januára (TASR) – Medzinárodná organizácia na ochranu ľudských práv so sídlom v USA si myslí, že mnohé vlády a celosvetové inštitúcie, vrátane Európskej únie a OSN, nevyvíjajú dostatočný nátlak na represívne krajiny, aby rešpektovali ľudské práva.

Human Rights Watch (HRW) vo svojej výročnej správe o situácii vo svete, ktorú dnes zverejnila, odsúdila narastajúce využívanie dialógu a spolupráce pri presadzovaní reforiem. Podľa nej tejto metóde chýbajú "zuby", ktoré zaručili, že k zmene naozaj dôjde.

"Dialóg a spolupráca majú svoje miesto, ale bremeno zodpovednosti by malo byť na vládach, ktoré porušujú ľudské práva, aby preukázali skutočnú ochotu zlepšiť sa," vysvetlil výkonný riaditeľ HRW Kenneth Roth v sprievodnom vyhlásení. "V neprítomnosti preukázanej politickej vôle týmito vládami….treba uplatniť nátlak na ukončenie represie."

Ako príklad neschopnosti vlád vyvinúť nátlak na krajinu porušujúcu ľudské práva HRW uviedla "takmer univerzálnu zbabelosť pri konfrontácii Číny, ktorá prehlbuje útok na základné slobody". Mnohé krajiny, ktoré sa usilujú o hospodársku spoluprácu s Čínou, sa obávajú uraziť rozvíjajúcu sa superveľmoc v otázke ľudských práv.

HRW v tejto súvislosti pochválila nórsky Nobelov výbor za udelenie Nobelovej ceny za mier uväznenému čínskemu disidentovi Liou Siao-povi napriek nevôli Číny.

Ďalšie príklady neschopnosti EÚ radikálne konať sú podľa HRW tieto: "Servilný prístup k Uzbekistanu a Turkménsku" a "mäkká reakcia Západu k niektorým favorizovaným africkým autokratom, ako je napríklad Paul Kagame z Rwandy či Meles Zenawi z Etiópie".

Správa osobitne kritizuje EÚ a OSN za "mäkký" prístup k porušovateľom ľudských práv.

"Ritualizovaná podpora dialógu a spolupráce s represívnymi vládami je príliš často výhovorkou za ničnerobenie v oblasti ľudských práv," povedal Roth. "Konštruktívne dialógy EÚ" označil za "do očí bijúci príklad tohto globálneho trendu".

HRW vo svojej výročnej správe konštatuje, že "diskriminácia a stúpajúca intolerancia imigrantov, moslimov, Rómov a ďalších v EÚ" spolu s represívnou praxou naznačuje, že EÚ a jej členské krajiny "potrebujú ukázať širší politický záväzok, aby zabezpečili, že rešpektovanie ľudských práv doma bude v súlade s rétorikou EÚ v zahraničí".

"Použitie dialógu a spolupráce namiesto nátlaku" kritizovala HRW aj v OSN, od generálneho tajomníka Pan Ki-muna až po členov Rady OSN pre ľudské práva. Ako negatívny príklad citovala "nesmelý postoj OSN k vojnovým zverstvám na Srí Lanke".

Kritika sa ušla aj prezidentovi USA Barackovi Obamovi. Podľa HRW "jeho výrečné vyhlásenia neboli vždy nasledované konkrétnymi činmi" voči represívnym režimom. Americké vládne agentúry, vrátane ministerstva obrany a ambasád, "často odovzdávajú rozdielne posolstvá" o ľudských právach, citovala HRW agentúra Associated Press.

2 1 žab bar