I. Korčok: Európska komisia má záujem na úspechu predsedníctva SR v Rade EÚ

Brusel 18. januára (TASR) – Európska komisia (EK) uistila Slovensko o svojom záujme na tom, aby bolo nadchádzajúce slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie úspešné. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR to dnes uviedlo v súvislosti s rokovaním rezortného štátneho tajomníka Ivana Korčoka s prvým podpredsedom EK Fransom Timmermansom v Bruseli.

Podľa vyjadrenia citovaného v tlačovej správe ministerstva vstúpilo Slovensko do „finálnej fázy príprav“ svojho predsedníctva, keď „hovoríme o obsahu a potrebujeme úzko komunikovať s hlavnými inštitúciami“. „Mám dobrý pocit z toho, že vieme pomerne presne povedať, kam sa chceme dostať vo viacerých témach – napríklad vo finančnej či v rozpočtovej agende, v energetickej únii, v digitálnej ekonomike,“ povedal Korčok.

V otázkach pravdepodobného kontextu slovenského predsedníctva v Rade EÚ, ktoré pripadá na druhú polovicu roka 2016, sa Korčok s Timmermansom vo svojej diskusii zamerali osobitne na migračnú krízu a plánované referendum o budúcnosti členstva Británie v EÚ. Na margo riešenia migračnej krízy štátny tajomník slovenského rezortu diplomacie zdôraznil, že ide o „dôveryhodnosť EÚ voči svojim občanom“.

„Nie je nič horšie, ako opakovať, na čom ste sa dohodli, neplniť to a prichádzať s novými prísľubmi,“ povedal Korčok, pričom tiež pripomenul apel SR na urýchlenie diskusie o vytvorení spoločnej Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže.

V súvislosti s britským referendom o členstve v EÚ Korčok pripomenul dôležitosť februárového summitu EÚ, kde sa podľa nedávneho vyhlásenia predsedu EK Jeana-Clauda Junckera očakáva dohoda o reformách požadovaných Spojeným kráľovstvom. Povedal, že „prvým krokom“ je stanovenie termínu tohto referenda, keďže pre slovenské predsedníctvo „je rozdiel, či sa koná pred jeho začiatkom alebo počas neho“.

svi