I. Korčok: Slovensko chce najskôr bankový dohľad a až potom rekapitalizáciu bánk

Brusel 17. októbra (TASR) – Pre Slovensko je prioritou, aby spoločný bankový dohľad, ktorý sa pripravuje pre Európska úniu, bol kvalitný, aby nevznikali otázky do budúcnosti, uviedol vedúci Stáleho zastúpenie SR pri EÚ Ivan Korčok pred začatím summitu EÚ v Bruseli (18.-19. október).

Otázka hospodárskej a menovej únie bude patriť medzi hlavné témy rokovaní lídrov EÚ, aj keď sa závery v tomto smere neočakávajú. Tie by mali byť známe až na decembrovom zasadaní Európskej rady. Korčok však upozornil, že "mimoriadna doba si vyžaduje mimoriadne riešenia," a lídri EÚ musia objavovať nové spôsoby a možnosti ako bojovať proti kríze zabrániť jej výskytu v budúcnosti.

Účastníci terajšieho summitu sú oboznámení s predbežným návrhom predsedu Európskej rady Hermanom Van Rompuyom o hospodárskej a menovej únii a spoločné rokovania majú využiť na to, aby tento dokument spoločným konsenzom pripravili na schválenie v decembri. Už aj preto, že tento dokument zavádza aj nové prvky, ako napríklad fiškálna kapacita eurozóny, čo médiá pohotovo označili ako rozpočet pre eurozónu.

K návrhom na bankovú úniu sa členské štáty EÚ stavajú rôzne, od výziev na opatrnosť až po žiadosti o rýchlu rekapitalizáciu bánk.

"Slovensko má jasno v tom, na čom sme sa dohodli v júni. A to, že možnosť rekapitalizácie bánk nastane až potom, keď bude fungovať spoločný bankový dohľad," upozornil Korčok.

Slovenský veľvyslanec pri EÚ v tejto súvislosti dodal, že na Slovensku národný dohľad nad bankami fungoval a funguje dobre, čo dokazuje dobrý stav bankového sektora u nás. A pri téme bankovej únie spresnil, že Slovenska si želá takú bankovú úniu, ktorá bude fungovať bezchybne.

"My kladieme dôraz, aby sme pristupovali k tak závažným opatreniam, ako je rekapitalizácia bánk, v presnej sekvencii na ktorej sme sa dohodli. A to, najprv dohľad a potom, na základe rozhodnutia so stanovením konkrétnych podmienok môžeme pristúpiť k tomu, aby boli banky rekapitalizované z Európskeho mechanizmu pre stabilitu," povedal Korčok.

Samotná dohoda o jednotnom bankovom dohľade musí byť podľa neho kvalitná, čo znamená, že Slovensko presadzuje názor, že nemôže byť kvalita na úkor času alebo tlaku.

Európska komisia presadzuje názor, aby k podpisu dohody o jednotnom bankovom dohľade došlo ešte do konca tohto roku.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) jk