I. Korčok: Slovensko hrá výraznú úlohu v skupine krajín bojujúcich za kohéziu

Brusel 26. septembra (TASR) – Predseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz na dnešnom stretnutí veľvyslancov členských krajín pri EÚ oficiálne potvrdil, že na budúci týždeň sa zúčastní na summite premiérov 15 členských EÚ v Bratislave, ktorý sa koná na základe pozvania slovenského premiéra Roberta Fica. Informoval vedúci Stáleho zastúpenia SR pri EÚ Ivan Korčok.

Na summite, ktorý sa bude konať 5. októbra v Bratislave, sa zúčastnia predsedovia vlád 15 členských krajín, ktoré podľa Korčoka koordinovane lobujú za zachovanie finančných prostriedkov na kohéznu politiku v budúcej finančnej perspektíve (2014-2020).

"Bratislavské stretnutie podľa mňa vyšle silný signál o jednote týchto krajín, o ich odhodlanosti bojovať za kohéziu," povedal Korčok v rozhovore pre TASR.

Slovenský veľvyslanec pri EÚ zároveň upozornil, že účasť predsedu Európskej komisie (EK) Josého Manuela Barrosa v Bratislave, ktorá je takisto potvrdená, ako aj účasť predsedu europarlamentu je dôležitá, lebo Slovensko, podobne ako aj ďalšie krajiny, plne podporuje návrh EK na výšku kohéznych prostriedkov v rámci budúcej finančnej perspektívy.

"Zároveň by som chcel zdôrazniť, že zo strany Európskeho parlamentu, a osobitne zo strany Schulza, zaznela výzva, aby sa neznižovala výrazným spôsobom alokácia finančných prostriedkov na kohéznu politiku," uviedol Korčok.

Slovenský diplomat zároveň dodal, že zo slovenského pohľadu možno súhlasiť s názorom, že ak v EÚ je spoločná stratégia pre hospodársky rast a aj zhoda na tom, že jej nástrojom je kohézia, tak rozpočtové škrty by túto stratégiu nemali ohroziť.

"Slovensko nezdieľa názor krajín, ktoré tlačia na celkové zníženie finančnej perspektívy práve na úkor kohézie. Nesúhlasíme s tými, ktorí argumentujú tlakom na lepšie využívanie finančných prostriedkov. Slovensko sa plne podpisuje za lepšie využívanie financií, ale podotýkame, že to musí platiť pre všetky výdavkové kapitoly a nie iba pre kohéziu," zdôraznil pozíciu slovenskej strany Korčok.

Slovenský veľvyslanec pri EÚ uviedol, že podľa Slovenska je dosť priestoru na zodpovednejšie narábanie s finančnými prostriedkami v rámci budúceho rozpočtu únie a vyjadril nádej, že členským štátom sa podarí dospieť ku kompromisu ešte pred mimoriadnym "rozpočtovým" summitom EÚ v novembri.

Politická dohoda ohľadom budúceho sedemročného rozpočtu už do konca tohto roku je podľa Korčoka veľmi dôležitá, lebo budúci rok treba využiť nielen na rokovanie s Európskym parlamentom, ale aj na zodpovednú prípravu na čerpanie rozpočtu už od prvých dní v roku 2014.