I. Korčok: Van Rompuyova správa je o dlhodobej dôvere v eurozónu

Brusel 27. júna (TASR) – Návrh štyroch prezidentov, ktorý vznikol pod dohľadom predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya a ktorý hovorí o posilnení integrácie v bankovej, fiškálnej, ekonomickej a aj politickej oblasti, je podľa vedúceho Stáleho zastúpenia SR pri EÚ Ivana Korčoka odvážnou víziou a dlhodobým prejavom dôvery v eurozónu.

V správe o prioritách nadchádzajúceho summitu EÚ a eurozóny (28. a 29. júna) slovenský diplomat uviedol, že Van Rompuy lídrom EÚ na summite predstaví návrh opatrení, ktoré môžeme vnímať ako desaťročnú víziu pre EÚ.

"Súčasná dlhová kríza urýchľuje mnohé veci, o ktorých sa hovorí, že má eurozóna dané do vienka. Eurozóna sa narodila so štrukturálnymi problémami, ktoré sa prejavujú najmä po vypuknutí dlhovej krízy," povedal Korčok v rozhovore pre TASR.

Podľa neho nejde len o samotnú skutočnosť, že viaceré štáty eurozóny nerešpektovali pravidlá v rozpočtovej oblasti, ale ukazuje sa, že v eurozóne sú aj mnohé makroekonomické nerovnováhy, ktorými sa treba zaoberať, aby eurozóna bola stabilná.

"Táto kríza naplno odhaľuje slabiny eurozóny a to je situácia, keď treba mať odvahu a pozrieť sa na dlhodobejšie vízie. A to je cieľom správy Hermana Van Rompuya," uviedol slovenský veľvyslanec pri EÚ.

Podľa Korčoka pôjde o opatrenia, ktoré z dlhodobého hľadiska sľubujú potenciálne hlboké meny vo fungovaní menovej únie, zmeny vo fungovaní EÚ vôbec. Nadchádzajúci summit bude najmä o pochopení týchto zámerov zo strany európskych lídrov a o ochote vytvoriť akúsi "cestovnú mapu" postupných krokov. Korčok nevylučuje, že už prvé konkrétne opatrenia sa dostanú na schvaľovanie na tohtoročnom októbrovom alebo decembrovom summite únie.

"Momentálny odkaz tejto správy je dôležitý v tom, že prejavujeme dôveru eurozóne. Dlhodobo. Dnes sú akútne problémy na finančných trhoch, kde sú krajiny, ktoré majú problémy refinancovať sa za udržateľné ceny, ale nemôžeme prehliadať ani tie základné štrukturálne problémy," upozornil Korčok.

Podľa neho samotná skutočnosť, že EÚ má odvahu hovoriť o nejakej desaťročnej vízii, dáva dôležité posolstvo jednak do vnútra únie, ale aj navonok, pre partnerov EÚ, že je tu menová únia, ktorá má zmysel a perspektívu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) vs