I. MIKLOŠ: Otázka zmiernenia podmienok pôžičky Írsku je legitímna

Bratislava 4. marca (TASR) – Zmiernenie podmienok záchrannej pôžičky Írsku, ktorú vlani tejto krajine poskytla Európska únia (EÚ) a Medzinárodný menový fond (MMF), je legitímna otázka. Pripustil to dnes slovenský minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS).

Pripomenul, že nová írska vláda bola nedávno zvolená aj s programom úpravy podmienok úveru. "Je legitímne otvoriť túto otázku aj z pohľadu, akú mieru záťaže majú niesť daňoví poplatníci Írska a akú akcionári bánk, o ktoré nakoniec ide," upozornil šéf financií. Nemá pritom na mysli len znárodnené írske banky, ale aj nemecké, francúzske a ďalšie banky, ktoré im požičiavali a záchranným úverom pre Írsko sú v konečnom dôsledku tiež zachraňované.

Na druhej strane Mikloš pripustil, že otváranie už uzavretých dohôd je vždy problematické, pretože hrozí nevhodný precedens a ďalšie turbulencie na trhoch. "Naša pozícia bude vychádzať z týchto dvoch východísk," avizoval postoj Slovenska k diskusiám o úprave podmienok írskej pôžičky. Či by pritom malo ísť o predĺženie splatnosti úveru alebo zníženie požadovaných úrokov, je podľa Mikloša už len technická záležitosť.

Európska únia a Medzinárodný menový fond poskytli vlani Írsku úver v hodnote 85 miliárd eur, keďže vláda v Dubline nebola schopná získať peniaze na splácanie svojich dlhov na finančných trhoch. Výmenou za záchranný úver však muselo Írsko zaviesť prísne úsporné opatrenia, za čo voliči v krajine potrestali doterajšiu vládu a v piatok 25. februára hlasovali v parlamentných voľbách za opozíciu. Líder víťaznej strany Fine Gael, Enda Kenny v kampani sľúbil, že bude žiadať zníženie úrokov z pôžičky od EÚ a MMF.

Eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn tento týždeň v pondelok (28.2.) vyhlásil, že Európska únia EÚ bude rokovať o znížení úrokových sadzieb zo záchranného úveru, ktorý poskytla Írsku, v rámci komplexného návrhu opatrení pre boj s dlhovou krízou eurozóny.

vjo bal