I. MIKLOŠ: Účasťou súkromného sektora by sme nemali podmieňovať celkovú dohodu

Bratislava 6. decembra (TASR) – Citlivým bodom rokovaní o nových, prísnejších rozpočtových pravidlách Európskej únie (EÚ) bude účasť privátneho sektora na prípadnej budúcej pomoci problémovým krajinám eurozóny. Slovensko takúto možnosť dlhodobo presadzuje, zdá sa však, že sa na piatkovom (9.12.) summite európskych lídrov v Bruseli bude navrhovať, aby takáto možnosť v pravidlách trvalého eurovalu nebola.

"Mali by sme to naďalej presadzovať, ale zároveň by sme tým nemali podmieňovať celkovú dohodu. Situácia je taká vážna, že by to bol hazard," pripustil na dnešnom rokovaní parlamentného výboru pre európske záležitosti minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS).

Šéf rezortu financií tiež pripomenul, že v poslednom čase bol z viacerých strán veľký tlak na to, aby sa Európskej centrálnej banke (ECB) umožnilo neobmedzene nakupovať dlhopisy krajín eurozóny a aby sa vydávali spoločné európske dlhopisy, s čím však Slovensko nesúhlasí.

"Istá forma eurobondov môže byť na stole, ak budú prijaté silné pravidlá, ktoré znížia ich riziko. Verím však, že dohoda bude dosiahnutá bez eurobondov a bez neobmedzeného nakupovania dlhopisov zo strany ECB," konštatoval.

V súvislosti s budúcnosťou eurozóny vidí Mikloš tri alternatívy. Prvou je práve zavedenie eurobondov a uvoľnenie rúk ECB, ktoré presadzuje nezanedbateľná skupina mienkotvorných ľudí. Druhá možnosť je návrh z dielne Nemecka, Francúzska a Európskej komisie (EK), ktorý bude na stole v piatok v Bruseli.

Najhoršia je podľa neho posledná alternatíva. "Tretia možnosť je povedať nie. Znamená to ale, že sme skončili. Hovoríme o našej mene, v ktorej majú slovenskí občania všetky úspory. Hovoríme o možnosti takého prepadu ekonomiky, aký si asi ani nevieme predstaviť," upozornil.

vjo