I. MIKLOŠ: Záchrana zadlžených krajín je chybou

Bratislava 14. januára (TASR) – Slovenský minister financií Ivan Mikloš považuje zachraňovanie zadlžených štátov eurozóny za omyl. Reštrukturalizácia dlhov by podľa neho bola lepším riešením.

Snahy o ochranu spoločnej európskej meny prostredníctvom poskytovania finančnej pomoci zadlženým krajinám zlyhávajú a finančné tlaky sa môžu v najbližších dvoch rokoch ešte zvýšiť, uviedol Mikloš v rozhovore pre americký denník Wall Street Journal (WSJ).

Podľa Mikloša nové pravidlá, ktoré po roku 2013 zapoja do záchrany zadlžených štátov aj súkromných investorov, povedú k "zvýšeniu tlaku trhov, aby sa ešte predtým prenieslo celé bremeno na daňových poplatníkov".

Miloš sa postavil proti zjednoteniu financií vlád eurozóny, čo podľa neho nevyrieši pretrvávajúce problémy eura. "Hlavná zodpovednosť a hlavná snaha musí byť na národnej úrovni." Jednotlivé vlády musia "rešpektovať fiškálne pravidlá a presvedčiť ľudí, že nič nie je zadarmo. Musíme platiť účty a tvrdo pracovať, ak sa chceme mať lepšie."

Finančná pomoc zadlženým krajinám eurozóny, ktorá už bola poskytnutá Grécku a Írsku, je podľa Mikloša "veľmi nebezpečná a neúčinná". Záchranné balíky totiž "ničia dôveru v trhovú ekonomiku. Čo je to za kapitalizmus, ak sú zisky súkromné, ale straty sa zoštátňujú?"

Podľa Mikloša neexistuje dôvod, prečo by bankrot zadlžených štátov alebo reštrukturalizácia ich dlhu mali viesť ku kolapsu eura. "Prvou chybou boli úvery Grécku. Reštrukturalizácia dlhu by bola oveľa, oveľa lepším riešením."

Mikloš na záver dodal, že sprísnenie rozpočtových pravidiel pre členské štáty únie môže byť užitočné, ale úplná fiškálna únia by už bola príliš, pretože by znižovala konkurencieschopnosť krajín, ako je Slovensko, ktoré si chcú zachovať nízke dane a výdavky.

Informoval o tom Wall Street Journal.

12 lom gl