I. ŠTEFANEC: Ľudovci v EP nesúhlasia s návrhom rozpočtu EÚ na rok 2015

Brusel/Štrasburg 17. septembra (TASR) – Talianske predsedníctvo Rady Európskej únie v utorok (16.9.) predstavilo poslancom Európskeho parlamentu (EP) stanovisko členských štátov k návrhu rozpočtu EÚ na rok 2015. Rada navrhuje záväzky vo výške 145,08 miliardy eur a 140 miliárd eur vo forme platieb. Pre TASR uviedol slovenský europoslanec Ivan Štefanec (SDKÚ-DS).

Štefanec upozornil, že návrh Rady znamená zníženie rozpočtu na nové projekty o 522 miliónov eur a škrty za už poskytnuté platby v objeme 2,1 miliardy eur v porovnaní s pôvodným návrhom Európskej komisie. Najväčší úbytok by sa podľa návrhu Rady mal dotknúť výdavkov v oblasti rastu, zamestnanosti a konkurencieschopnosti. Podľa slovenského europoslanca týmto Rada nezohľadňuje svoj vlastný politický záväzok, ktorým je podporovať hospodársky rast a tvorbu pracovných miest.

Suma vo výške 23,4 miliardy eur bola presunutá do tohtoročného rozpočtu (2014), keďže tieto platby neboli uskutočnené v roku 2013. Napriek tomu sa predpokladá, že desiatky miliónov eur bude potrebné znova preniesť do ďalšieho roku, keďže sú splatné na konci roka 2014. Týmto prídu o príjmy univerzity, program Erasmus, ako aj malé a stredné podniky a lokálne inštitúcie, keďže účty za ich implementované projekty a programy v členských krajinách neboli zaplatené.

Výbor pre rozpočet Európskej ľudovej strany (EĽS) sa zasadzuje za to, aby EÚ splatila z rozpočtu to, čo je dlžná. Jej poslanci pripomienkujú návrh rozpočtu s cieľom oživiť rast a zamestnanosť prostredníctvom posilňovania vedeckého výskumu, malých a stredných podnikov ako aj spomínaného programu Erasmus+.

Štefanec, ktorý je náhradníkom v rozpočtovom výbore europarlamentu, podporil stanovisko EĽS.

„Je nevyhnutné, aby Rada zrušila škrty a rozpočet znovu obnovila. Na to môžu byť použité všetky nástroje flexibility viacročného finančného rámca v roku 2015, čím sa čo najefektívnejšie vyrieši daná situácia a platby sa tak navýšia o 4 miliardy eur,“ uviedol Štefanec. Dodal, že vo vnútornej politike by sa mala EÚ viac zamerať na podporu vzdelania, výskumu a inovácií, ako aj na špeciálne programy pre školy. Čo sa týka zahraničnej politiky, tam by únia podľa neho mala aj naďalej podporovať susedskú politiku a prispievať humanitárnou pomocou, avšak so zohľadnením dosahu krízy na Ukrajine.

EP oznámi svoje stanovisko k návrhu Rady do 28. októbra, kedy začne plynúť 21-dňové zmierovacie obdobie, počas ktorého bude europarlament a Rada rokovať o konečnej podobe rozpočtu s cieľom formálne schváliť jeho finálnu podobu do konca tohto roka.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) zll