I. ŠTEFANEC: Oettinger ocenil úlohu SR pri zaisťovaní energetickej bezpečnosti

Brusel 15. októbra (TASR) – Slovenský europoslanec Ivan Štefanec (SDKÚ-DS) pre TASR uviedol, že súčasný eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger dnes diskutoval s členmi Európskeho parlamentu (EP) o aktuálnej téme energetickej bezpečnosti Európy vo svetle udalostí na Ukrajine.

Štefanec zdôraznil, že kľúčovými témami bola diverzifikácia zdrojov energie, spoločný postup členských krajín EÚ, ale aj slovenský reverzný tok plynu na Ukrajinu. Diverzifikácia, ako pripomenul Štefanec, sa týka energetických zdrojov, prepravy či zásobníkov. „Predstavuje to zásadný aspekt pre surovinovú nezávislosť členských štátov Európskej únie na vonkajších dodávateľoch,“ uviedol. Dodal, že v rámci dnešnej diskusie podporil potrebu diverzifikácie s cieľom dosiahnuť úplnú surovinovú nezávislosť od vonkajších dodávateľov. To by podľa neho umožnilo lepšiu vyjednávaciu pozíciu EÚ a vďaka zníženiu cien prospelo spotrebiteľom.

Oettinger pred poslancami EP niekoľkokrát ocenil slovenský prístup k situácii, v ktorej sa Ukrajina ocitla aj z dôvodu rapídneho nárastu cien dodávok z Ruskej federácie. Zavedenie reverzného toku plynu na Ukrajinu vidí eurokomisár ako veľké a dôležité gesto od takej malej krajiny akou je Slovensko.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) pop